Odkrycia kotwic dokonali meksykańscy archeolodzy. Informacje o odszukanych artefaktach opublikował Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) z Meksyku. Specjaliści potwierdzili, że płetwonurkowie znaleźli je na dnie Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Antiguy, na północ od miasta portowego Veracruz.
Kotwice przykryte były grubą warstwą mułu. Leżące na głębokości 15 metrów skarby znajdowały się w odległości zaledwie 300 metrów od innej kotwicy, na którą natrafiono w 2018 roku.
Cechy charakterystyczne wskazują na to, że pochodzą z XVI wieku, a ich ułożenie w kierunku południowo-zachodnim może być dowodem na to, że statki płynęły w stronę portu – napisali w oświadczeniu badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku.
Odkrycie sięga XVI wieku. Eksperci uważają, że ze względu na budowę i sposób wyprodukowania kotwic można stwierdzić, że wchodziły one w skład floty dowodzonej przez hiszpańskiego konkwistadora Hernána Cortesa, który w 1519 roku podbił Meksyk – donosi BBC.
Podbój Meksyku był przełomowym wydarzeniem w historii ludzkości, a te wraki statków - jeśli będziemy w stanie je znaleźć - będą symbolami konfliktu kulturowego, który doprowadził do tego, co obecnie dzieje się na Zachodzie - powiedział archeolog morski Frederick Hanselmann.
Na początku 2019 roku prezydent Meksyku wezwał Hiszpanię do przeprosin. Andres Manuel Lopez stwierdził, że władze państwa położonego na Półwyspie Iberyjskim powinny przeprosić rdzennych Meksykanów za zbrodnie popełnione podczas wypraw inkwizycyjnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.