*Eksperci obawiali się chowu wsobnego. * Myśleli, że wskrzeszenie gatunku za pomocą zamrożonego nasienia stworzy osobniki słabe i bezpłodne. Jak podaje New York Times, najnowsze badania sugerują jednak, że nosorożce północne mają w swoim DNA wystarczającą różnorodność, by przetrwać.
Naukowcy powołują się na przykład nosorożca południowego. Północny i południowy to podgatunki nosorożca białego. Są na tyle blisko spokrewnione, że będzie można zapłodnić in vitro samicę nosorożca południowego nasieniem nosorożca północnego. Optymizmem napawa to, że nosorożec południowy był kiedyś w niemal równie dramatycznej sytuacji jak północny, jednak gatunek udało się uratować.
*Na początku XX wieku żyło tylko 20 osobników, teraz jest ich 20 tys. * Badanie wykazało również, że południowe białe nosorożce mają teraz zdrową różnorodność genetyczną. Zwolennicy ratowania nosorożca północnego uważają, że jeśli plan się powiedzie, w podobny sposób będzie można pomóc innym zagrożonym gatunkom.
*Przeciwnicy uważają, że na ratunek jest już za późno. * Według nich szanse na zdrowe i płodne cielęta są bardzo niewielkie, a dostępne środki finansowe i czas należy przeznaczyć na pomoc gatunkom, które wciąż mają szanse na przetrwanie.
Prawdziwa walka o przetrwanie białych północnych nosorożców w ich naturalnym środowisku została przegrana ponad dekadę temu - powiedział w marcu Jo Sah, ekspert z fundacji ochrony przyrody WWF.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.