Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Wojciech Gojke | 

Chcesz polecieć na Słońce? Zarejestruj się na stronie NASA

1

Wystarczy kilka kliknięć, aby nasze nazwisko poleciało na Słońce. Dane zostaną zapisane na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie sondy. Statek kosmiczny niebawem wyruszy w podróż.

Wszyscy, którzy chcą, aby ich nazwiska znalazły się na cyfrowym nośniku, muszą wypełnić krótki formularz na stronie internetowej agencji kosmicznej
Wszyscy, którzy chcą, aby ich nazwiska znalazły się na cyfrowym nośniku, muszą wypełnić krótki formularz na stronie internetowej agencji kosmicznej (NASA)

Każdy z nas, choć w niewielkim stopniu, może zostać uczestnikiem niezwykłej wyprawy, która odbędzie się na pokładzie sondy Parker Solar Probe. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zachęca takimi słowami: "Bądź z nami, gdy zanurzymy się w atmosferze Słońca. Będziemy bliżej jego powierzchni niż jakikolwiek inny statek kosmiczny w przeszłości. Staniemy w obliczu ekstremalnych warunków cieplnych i promieniowania – a to wszystko w celu dostarczenia ludzkości informacji z bliskiego spotkania z gwiazdą".

(NASA)

Wszyscy, którzy chcą, aby ich nazwiska znalazły się na cyfrowym nośniku, muszą wypełnić krótki formularz na stronie internetowej agencji kosmicznej. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 kwietnia. Do wpisania się na listę zachęca sam William Satner - odtwórca roli kapitana Jamesa T. Kirka w serialu "Star Trek".

Sonda wyruszy na misję latem 2018 r. w ramach programu "Living with a Star". Ma ona za zadanie wykonać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. Zajmie się ustaleniem struktury i dynamiki pól magnetycznych u źródeł wiatru słonecznego czy zbadaniem pyłu i plazmy w pobliżu gwiazdy.

(NASA)

Statek kosmiczny zostanie wyposażony w wiele zdobyczy najnowszej technologii – w tym w ultranowoczesne analizatory, spektrometry i kamerę dostarczającą trójwymiarowych obrazów korony słonecznej. Sonda będzie musiała przetrwać wysokie temperatury, sięgające nawet 1,5 tys. st. C. Ochronę ma zapewnić jej wykonana z kompozytów węglowych osłona termiczna. Całkowity koszt misji jest szacowany na około 1,5 mld dol. (ok. 5,1 mld zł).

Zobacz także: Zobacz też: Niebezpieczna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragiczny wypadek w Tatrach. Turysta zginął po upadku z wysokości
Mieszkali w namiocie w Łodzi. Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży
Tu matka Madzi z Sosnowca odsiaduje karę więzienia. Takie warunki ma Katarzyna W.
Zaskakujący finał poszukiwań 71-latka. Znaleźli go w lodowatej rzece
Pożar domu w Boruszowicach. Policjanci zdążyli w ostatniej chwili
Bytom. Mężczyzna i pięć nastolatek zatrzymani na ogródkach działkowych
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić