Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Chińczycy kłamią jak najęci, Brytyjczycy... tylko trochę

Szczerość jest kluczem do sukcesu – tak mówi stare porzekadło, ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Naukowcy zbadali grupę 1500 osób z 15 krajów świata. Wyniki mogą was zaskoczyć.

Chińczycy kłamią jak najęci, Brytyjczycy... tylko trochę
(flickr.com, Dana)

Badanie naukowców z Uniwersytetu Anglii Wchodniej polegało na wypełnieniu ankiety online. Pytania dotyczyły dwóch eksperymentów, a udzielone odpowiedzi miały pokazać poziom szczerości.

Standardem jest niestety, że Polska jest pomijana w takich testach. No cóż, chyba chodziło o jak najbardziej reprezentatywną grupę z całego świata. Pierwszym zadaniem była gra w „orła” i „reszkę”. Badany za każdego „orła” miał dostawać kilka dolarów. Logiczne jest więc, że jeśli ponad połowa ludzi z danego kraju odpowiedziała, że moneta wylądowała na premiowanej stronie, to znaczy, że mają oni skłonności do bycia nieszczerymi.

(WP.PL)

Drugim zadaniem był quiz muzyczny. Podobnie jak w poprzednim wypadku badani byli nagradzani za każdą poprawną odpowiedź. Wcześniej zostali jednak poproszeni o niekorzystanie z internetu i zaznaczenie oświadczenia o samodzielnej odpowiedzi przy każdym z pytań. Trzy pytania były bardzo trudne, więc wysoce prawdopodobne jest, że udzielenie poprawnej odpowiedzi możliwe było dopiero po sprawdzeniu jej w internecie.

(WP.PL)

Dane z badań posłużyły okreslenia szczerości mieszkańców poszczególnych krajów. Według autorów nieuczciwość przy rzucie monetą wahała się od 3,4 procenta w Wielkiej Brytanii do 70 procent w Chinach. W quizie muzycznym respondenci w Japonii wykazali się największą uczciwością, później Brytyjczycy, natomiast Turcja zamyka stawkę z najmniejszą ilością uczciwych odpowiedzi.

Ciekawe jest to, że ludzie gorzej ceniali uczciwość współobywateli niż mieszkańców innych krajów. Jednym z powodów może być to, że ludzie są bardziej narażeni na wiadomości o nieuczciwych zrachowaniach na własnym podwórku niż zagranicą – powiedział Dr Hugh-Jones, jeden z autorów badania.

Najbardziej pesymistycznie co do uczciwości w swoim kraju wypowiadali się Grecy i Chińczycy. Tymczasem w rzucie monetą Grecy uplasowali się w czołówce najuczciwszych państw, natomiast w quizie muzycznym mieli miejsce w środku tabeli. Takie badania niosą jednak pozytywne przesłanie dla niektórych krajów. Ludzie, którzy przekonają się o uczciwości swoich rodaków, mogą zacząć się z nimi bardziej integrować.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić