Chińskie samoloty Su-30 leciały ok. 300 metrów nad wodą. Kapitan fregaty HMCS Regina stwierdził, że wprawdzie nie stanowiły one bezpośredniego zagrożenia dla jego jednostki, ale zaznaczył, że tak agresywnego zachowania ze strony chińskich myśliwców marynarka wojenna Kanady jeszcze nie doświadczyła.
Chińczycy uważnie przyglądają się okrętowi z Kanady. Śledzą go od czasu, kiedy opuścił Wietnam. Przepłynął następnie przez Morze Południowochińskie, cieśninę Tajwańską i Morze Wschodniochińskie. Przedstawiciel ministerstwa obrony w Pekinie potwierdził, że Chińczycy "monitorowali cały proces" – informuje CNN.
Drwiny Chińczyków. Państwowa gazeta "Global Times" zamieściła post na swoim koncie na portalu Weibo, w którym w kpiącym tonie odniosła się do incydentu sprzed kilku dni.
Kanadyjski okręt otrzymał ciepłe powitanie od naszej marynarki wojennej i sił powietrznych – czytamy w poście.
Napięte stosunki Chin i Kanady. Relacje pomiędzy tymi krajami ochłodziły się po tym, jak w grudniu 2018 roku aresztowano w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektorkę finansową koncernu Huawei. Meng grozi ekstradycja do USA za łamanie sankcji nałożonych na Iran. Chiny twierdzą, że aresztowanie było motywowane politycznie, i próbują zablokować ekstradycję.
Odpowiedź Chin. Wkrótce po zatrzymaniu Meng w Chinach aresztowano dwóch obywateli Kanady – dyplomatę Michaela Kovriga i biznesmena Michaela Spavora. Zatrzymano ich pod zarzutem kradzieży poufnych danych. Inny Kanadyjczyk, Robert Lloyd Schellenberg, został skazany na śmierć za przemyt narkotyków do Chin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.