Bąblowica jest chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. Powodują ją larwy tasiemca bąblowca, którego jaja roznoszą z kałem głównie psy oraz lisy. Do organizmu człowieka mogą dostać się zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami, jak i poprzez spożycie skażonej jajami żywności i wody. Wyniki badań dowodzą, że aż 1 na 3 lisy jest zakażony bąblowcem.
*W ostatnich latach wśród polskich pacjentów czterokrotnie wzrosło zachorowanie na bąblowicę. * W 2011 r. zaobserwowano ok. 20 takich przypadków, a w 2017 już ok. 80. Z uwagi na trudną wykrywalność choroby i jej przewlekły rozwój, który trwa 5-10 lat, liczba ta jest prawdopodobnie zaniżona. W ciągu kilku pierwszych lat od zakażenia nie pojawiają się żadne objawy. Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, kościach, oczach oraz w ośrodkowym układzie nerwowym.
*Choroba bardzo przypomina nowotwór. * Zlokalizowana w wątrobie, może dać przerzuty do płuc albo mózgowia. Bez odpowiedniego leczenia bąblowica może być śmiertelnie niebezpieczna. Cysty powinny być usunięte chirurgicznie, a następnie pacjent musi stosować odpowiednie leki.
Przy zapobieganiu choroby najważniejsza jest higiena. Po spacerze w lesie, parku czy ogrodzie należy bardzo dokładnie myć ręce. Nie wolno również jeść żadnych owoców czy warzyw z lasu, jeżeli nie zostały wcześniej umyte pod bieżącym strumieniem wody. Oprócz tego należy pamiętać, żeby prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.