O taki wyrok sądu od 15 lat zabiegał chory na stwardnienie rozsiane mieszkaniec Mannheim. Mężczyzna zmaga się ze śmiertelną chorobą już przeszło 30 lat. Niezwykle bolesne dolegliwości jego schorzenia łagodzi jedynie haszysz - podaje niemiecki dziennik "Suddeutsche Zeitung".
Na razie orzeczenie sądu dotyczy tylko jednego pacjenta. Zobowiązuje ono Federalny Instytut Lekarstw i Wyrobów Medycznych (BfArM) do "wydania powodowi zezwolenia na uprawę i zbiór konopi oraz na zastosowanie ich do celów terapeutycznych". W uzasadnieniu niemieccy sędziowie zaznaczyli, że haszysz pomaga pacjentowi w zwalczaniu objawów spastycznego paraliżu, zaburzeń mowy oraz stanów depresji. Dodali również, że chorego nie stać na zakup leczniczego narkotyku w aptece, bo dostaje zaledwie 900 euro emerytury.
Nowe prawo prawdopodobnie ułatwi życie ciężko chorym osobom w przyszłości. BfArM dotychczas odmawiał pacjentom ze śmiertelnymi schorzeniami prawa do domowych upraw, a tamtejsze kasy chorych nie zwracały kosztów za zakup medycznych środków odurzających. Rząd Niemiec pracuje nad projektem liberalizującym przepisy wobec pozostałych 600 pacjentów korzystających z haszyszu jako środka uśmierzającego ból.
W Polsce medyczna marihuana jest legalna od 4 marca 2016 roku. Jednak prawo nad Wisłą nie jest tak liberalne, jak na Zachodzie. Pacjenci nie mogą uprawiać własnych hodowli konopi indyjskich, a o wszystkie leki zawierające kannabinoidy muszą prosić o zgodę ministra zdrowia.
Zobacz także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.