W pracy nie czujemy się równo traktowani. Tak uważa co czwarty aktywny zawodowo Polak. Niemal co trzeci w ciągu ostatniego roku spotkał się w miejscu pracy pośrednio lub bezpośrednio z działaniami uderzającymi w jego pozycję zawodową. Co piąty zaś musi borykać się z mobbingiem i zastraszaniem.
Pracownicy mogą czuć się upokarzani z kilku powodów. Najczęściej chodzi o umniejszenie pozycji zawodowej. Najrzadziej za to w pracy występują zachowania fizyczne o charakterze seksualnym - wynika z badań ARC.
Najbardziej narażona jest młodzież. Prawie 40 proc. zatrudnionych w wieku od 15 do 24 lat doświadczyło lub zauważyło akty poniżania w miejscu pracy. Pod względem wykształcenia najczęściej upokarza się osoby z wykształceniem średnim.
Do sądów trafia jednak stosunkowo mało spraw o mobbing. Dla zajmującego się badaniem rynku pracy dr Adama Czarneckiego dysproporcja świadczy o poważnym problemie.
Wiele osób doświadczających niezgodnych z prawem zachowań w pracy nie decyduje się na wszczęcie kroków prawnych, gdyż z jednej strony nie mają świadomości, że są to działania niezgodne z prawem, z drugiej zaś obawiają się, że droga prawna będzie czasochłonna, a w międzyczasie z pewnością stracą pracę. Nie ma uwrażliwienia społecznego na tego typu zjawiska - wyjaśnia Czarnecki.
Badanie przeprowadzono w czerwcu. Na pytania odpowiadała reprezentatywna grupa 530 Polaków w wieku 15-55 lat.
Autor: Mateusz Kijek
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.