Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kacper Krysztofik | 
aktualizacja 

Coraz mniej "kobiet" wśród żółwi w Ameryce. Wszystkiemu winna rtęć

5

Zanieczyszczenie środowiska, do którego od lat przyczynia się ludzkość, prowadzi do zaburzenia równowagi między płciami u gadów w amerykańskim stanie Virginia.

Coraz mniej "kobiet" wśród żółwi w Ameryce. Wszystkiemu winna rtęć
(Forum)

Biologiczny patriarchat wśród amerykańskich żółwi staje się faktem. Nieekologiczne praktyki rolnicze i poważne zanieczyszczenie rtęcią w Stanach Zjednoczonych przyczyniają się do coraz mniejszej liczby urodzin wśród żeńskiej części tych morskich gadów.

Zmiany klimatyczne wpływają na temperaturę, a ta z kolei, na żółwie. Okazuje się, że wśród warunków, które determinują płeć tych zwierząt, jest ciepło, a właściwie jego brak. Globalne ocieplenie przyczyniło się do zwiększenia odsetka żółwic żyjących w Pacyfiku. Z kolei warunki klimatyczne w stanie Virginia powodują, że sytuacja jest odwrotna.

Wszystkiemu winne zimno. Naukowcy stwierdzili, że sposób użytkowania gruntów rolnych w połączeniu ze skutkami postępującego zanieczyszczenia ziemi rtęcią, spowodowały znaczne ochłodzenie klimatu, co z kolei wpłynęło na demografię młodych żółwi.

Nasze badania pokazują, jak codzienna działalność człowieka może nieoczekiwanie wpływać na dziką przyrodę. - mówi profesor William Hopkins, ekspert ds. ochrony przyrody w Virginia Tech - Zauważyliśmy silnie maskulinizujące zmiany w proporcjach płci żółwi. Jest to spowodowane interakcją dwóch najpowszechniejszych czynników, które mają wpływ na globalny klimat naszej planety, czyli zanieczyszczenia i upraw rolnych.

Zimniejsze gniazda to więcej żółwi płci męskiej. Żółwice, gdy budują swoje gniazda na początku lata, szukają miejsca wśród ziem blisko ziem uprawnych, które są w tym czasie łatwo dostępne i dobrze nasłonecznione. To zdaniem naukowców nie najlepszy pomysł. W trakcie lata, gęsto sadzone plony szybko się rozwijają i tym samym zacieniają gniazda żółwi, co prowadzi do ich wychłodzenia, a w konsekwencji - wypaczenia proporcji płci wśród tych gadów.

Naukowcy stwierdzili, że główną przyczyną tej sytuacji jest rtęć. Rzeki południowej Virginii są zanieczyszczone m.in. właśnie tym pierwiastkiem z powodu wycieków z pobliskiego zakładu produkcyjnego w latach 1929-1959. Uczeni wiedzieli, że rtęć ma wpływ na reprodukcję gadów, ale nie zdawali sobie sprawy z tego, że może również determinować płeć.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. *

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić