Wiele z nich już nie boi się światła. Dr Tomer Czaczkes, biolog z Uniwersytetu w Ratyzbonie, wpadł na pomysł przeprowadzenia badania po jednym z wieczornych spacerów - zaskoczyła go duża liczba sieci pod latarniami. Chciał sprawdzić, czy tę zmianę zwyczajów wymusiło na pająkach życie w mieście - informuje Huffingtonpost
Badanie potwierdziło jego przypuszczenia. Razem z naukowcami z Uniwersytetu im. Ludwiga Maximiliana w Monachium oraz biologami z duńskiego Uniwersytetu Aarhus, Czaczkes zabrał jaja gatunku steatoda triangulosa z obszarów wiejskich i miejskich. Okazało się, że miejskie pająki częściej budowały gniazda w pobliżu źródeł światła.
Dr Czaczkes podkreślił, że od tej cechy może zależeć ich przetrwanie. W pobliżu np. latarni ulicznych jest znacznie więcej much, ciem i innych owadów, więc "tolerancyjne" dla światła pajęczaki łatwiej znajdują pożywienie. Chętniej też kryją się w budynkach w czasie zimy.
Stajemy się coraz potężniejszym czynnikiem ewolucji, a adaptacja zwierząt i roślin do tworzonych przez nas środowisk, szczególnie w obszarach miejskich, prawdopodobnie wzrośnie - przewiduje profesor Adam Hart z Uniwersytetu Gloucestershire.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.