Naukowcy wskazują na dwa główne rodzaje zaburzeń psychicznych. Według nich cukier spożywany w dużych ilościach powoduje wystąpienie objawów depresji, a także lęków. Jest to widoczne szczególnie u mężczyzn, u których nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko ich wystąpienia aż o 23 proc. - pisze portal ibtimes.co.uk.
Może to mieć związek z procesami biochemicznymi organizmu. Według naukowców nadmierne spożycie słodyczy prowadzi do zmniejszenia wydzielania przez neurony białka o skrócie BDNF, którego niski poziom obserwowany jest często przy stanach depresji i niepokoju.
Nadmierne spożycie cukru musi mieć charakter długotrwały, by było niebezpieczne. Badanie wykazało zwiększoną zachorowalność, gdy spożycie cukrów pochodzących z napojów i słodyczy trwało przynajmniej 5 lat. Okazuje się więc, że długoterminowa dieta uboga w cukry proste, wpływa korzystnie na stan naszej psychiki.
Naukowcy uczulają, by do wyników podchodzić z dystansem. Mimo że same badanie nie dostarczyło dowodów na to, że zaburzenia psychiczne powodują zwiększenie spożycia cukru, to trzeba taką ewentualność również brać pod uwagę.
W badaniu naukowcy wzięli pod dane medyczne ponad 8 tys. kobiet i mężczyzn. Wszyscy badani byli w wieku 39-83 lat. Analizowano przede wszystkim dane dotyczące zdrowia psychicznego oraz diety.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.