Ćwiczenia wygrywają z rakiem. Dr Marilie Gammon, epidemiolog z Karoliny Północnej, przedstawiła badania potwierdzające, że aktywność fizyczna może pomóc w odbudowaniu uszkodzonego przez komórki rakowe DNA. Może także zmienić poziom hormonów i zmniejszyć stan zapalny oraz uchronić przed zapadnięciem na tę chorobę.
Przebadano 1,4 mln dorosłych Amerykanów. Opracowano treningi, które zmniejszają od 10 do 40 proc. ryzyko wystąpienia raka piersi, okrężnicy i błony śluzowej macicy. Ze zbiorczej analizy amerykańskich naukowców opublikowanej w Jama Internal Medicine wynika, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na 10 nowotworów, w tym raka przełyku, żołądka, pęcherza moczowego i nerek.
Korzystny jest ruch w każdej formie. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka przełyku dla osób regularnie ćwiczących jest o 42 proc. niższe niż w przypadku osób, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej.
*Styl życia ma duże znaczenie. * Dr Mingyang Songa z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie udowodnił, że każdy, kto rzuci palenie, ćwiczy dwie i pół godziny tygodniowo, pije tylko jeden drink dziennie i utrzymuje BMI pomiędzy 18,5 i 27,5, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 30 proc., a na raka piersi o 12 proc.
Autor: Sylwia Owca
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.