Kwadratowa studnia została zbudowana z dębu około 5256 r. p.n.e.Naukowcy ustalili jej wiek za pomocą dendrochronologii, czyli metody naukowej, dzięki której można policzyć lata za pomocą słojów drzewa.
Czechy. Studnia z neolitu liczy 7 tys. lat
Studnia została uznana za najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie. Według archeologów z Uniwersytetu w Pardubicach przetrwała do naszych czasów dzięki zalaniu.
Zobacz także: Skamielina sprzed 150 mln lat. Ujawniła nieudaną próbę polowania
Studnia została zachowana tylko dlatego, że była pod wodą od stuleci. Teraz nie możemy pozwolić, aby wyschła, inaczej zostanie zniszczona - powiedział w komunikacie prasowym Karol Bayer z Wydziału Konserwacji Uniwersytetu w Pardubicach.
Znalezisko jest interesujące nie tylko ze względu na wiek, ale także technikę wykonania. Rolnicy, którzy zbudowali konstrukcje, używali metod, które przypisuje się późniejszym epokom brązu i żelaza.
Ten typ konstrukcji ujawnia zaawansowaną wiedzę techniczną i jak dotąd jest jedyną taką konstrukcją z tego regionu i okresu. Kształt poszczególnych elementów konstrukcyjnych i śladów narzędzi zachowanych na ich powierzchni potwierdza wyrafinowane umiejętności stolarskie – dodaje naukowiec.
Studnia ma około 140 cm wysokości i posiada kwadratową podstawę o wymiarach 80 na 80 cm. Została znaleziona w ubiegłym roku w pobliżu Ostrova w zachodnich Czechach. Wyniki badań i analiz opublikowano teraz na łamach czasopisma Journal of Archaeological Science.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.