Jak możesz dowiedzieć się na stronie:https://rankomat.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne, OC to i obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. A skoro tak, jesteś zobowiązany do jego wykupienia. Ale potrzebna Ci jest tylko jedna polisa. Mając dwie, ponosisz tylko wyższy koszt, ale wcale nie otrzymasz dwóch odszkodowań. Nie otrzyma ich też poszkodowany w wypadku, którego jesteś sprawcą. Dlatego tym bardziej warto uniknąć sytuacji, w której będziesz zobowiązany do opłacenia dwóch polis.
Kiedy może się pojawić problem z podwójnym ubezpieczeniem?
Typów sytuacji, w których może się zdarzyć podwójny obowiązek opłacenia OC, może być kilka. Oto te najważniejsze.
1) Nie wypowiedziałeś starej umowy OC, a wykupiłeś nową u innego ubezpieczyciela
Przykładowo, kończyła Ci się umowa w towarzystwie ubezpieczeniowym X, a korzystając z kalkulatora na stronie: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ znalazłeś lepszą ofertę. Podpisałeś więc umowę z nowym ubezpieczycielem, nie wypowiadając starej. Tymczasem zgodnie z przepisami prawa, jeśli nie złożyłeś wypowiedzenia starego ubezpieczenia do przedostatniego dnia jej obowiązywania, zostaje ona automatycznie przedłużona. Wówczas może powstać problem podwójnego OC. Ograniczysz jego konsekwencje finansowe, wypowiadając automatycznie przedłużone ubezpieczenie. Wówczas zapłacisz je wyłącznie za okres od rozpoczęcia ochrony do dnia wypowiedzenia.
2) Kupiłeś auto używane i nie wypowiedziałeś OC
Kupiłeś auto w komisie lub od poprzedniego właściciela? Jeśli tak, powinieneś pamiętać o tym, że zapewne zostało ono objęte ubezpieczeniem OC. Zgodnie z prawem, przechodzi ono wraz ze wszelkimi prawami i obowiązkami na nowego właściciela auta. Jeżeli jednak sprzedający nie uiścił jeszcze wszystkich rat składki, a Ty nie wypowiedziałeś umowy, a jednocześnie wykupiłeś nowe OC – zostaniesz wezwany do zapłaty brakującej sumy.
Pamiętaj: OC kupionego auta możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Warto też być świadomym, że to wyjątkowa sytuacja, w której umowa ubezpieczeniowa nie przedłuży się automatycznie.
3) Wykupiłeś nowe OC w trakcie działania „starego” ubezpieczenia
W takiej sytuacji opłaty obowiązujące Cię za „stare” ubezpieczenie nie znikają automatycznie i musisz opłacić obie składki.
Takiego ryzyka możesz jednak łatwo uniknąć, pamiętając, że:
1) OC ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeśli nie chcesz kontynuować swojego ubezpieczenia, wypowiedz je najpóźniej w przedostatnim dniu obowiązywania.
2) Jeśli kupujesz auto używane, przechodzą na Ciebie wszystkie prawa i obowiązki związane z jego ważnym OC. Polisę możesz wypowiedzieć i wykupić nową lub pozostać przy niej do końca umowy.
Trzymając się tych prostych zasad, unikniesz dodatkowych obciążeń finansowych.
Rankomat to serwis będący porównywarką ofert ubezpieczeniowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.