2019 rok, to rok wyborów. Najpierw, wiosną, te do europarlamentu, potem, prawdopodobnie jesienią, do sejmu i senatu. Nic dziwnego, że oprócz rozpoczętego już festiwalu obietnic, zaczyna się także etap ruchów pozornych w kluczowych dla Polaków sprawach. Przykład pierwszy z brzegu? Działalność sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmujące się kredytami frankowymi. Politycy zapowiadają, że w tym roku jej pracę znowu ruszą z kopyta. Bo w zeszłym obradowała zaledwie dwa razy...
My natomiast w badaniu na panelu Ariadna postanowiliśmy zapytać Polaków, czy politycy i państwo w ogóle powinno zajmować się tą sprawą. Tak jak i w wielu innych sprawach, tak i w tej* nie ma zgody, Polska jest pęknięta niemalże pół na pół. *
42 proc. ankietowanych jest bowiem przeciwko rządowej pomocy frankowiczom, "za" jest zaś 40 proc. badanych. Co ciekawe, zarówno wśród osób, które określają się jako sympatycy PiS lub PO - większość stanowią zwolennicy państwowej interwencji (odpowiednio 45 proc. wśród sympatyków PiS i 52 proc. wśród sympatyków PO).
Według danych publikowanych przez Money.pl - w Polsce kredyty frankowe spłaca prawie 900 tys. Polaków, a ich zadłużenie opowiewa na 167 mld zł.
Przeczytaj też:
Politycy odgrzewają obietnicę pomocy frankowiczom. Tysiące osób słyszą ją od dawna
900 tys. Polaków i ponad 167 mld zł zadłużenia. Zaglądamy do portfeli frankowiczów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 25 – 29 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1058). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.