*W badaniu pod lupę wzięto ponad 1300 produktów. *Naukowcy z Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci wyróżnili kilka konkretnych przykładów. Wśród nich znalazł się m.in. chleb bezglutenowy, który miał o wiele więcej lipidów niż jego normalna odmiana. W herbatnikach było mniej protein i więcej lipidów. Więcej białka miały też glutenowe odmiany makaronów, spodów do pizzy czy mąka.
Niezwykle ważne jest zapewnienie przynajmniej podobnych wartości odżywczych w produktach bezglutenowych. To wyjątkowo istotne w przypadku dzieci, ponieważ zbalansowana dieta jest niezbędna do zdrowego wzrostu i rozwoju - twierdzą eksperci
Dietę bezglutenową stosują osoby chore na celiakię. To choroba polegająca na niszczeniu przez gluten naszego jelita cienkiego. Składnik ten upośledza kosmki, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Szacuje się, że na celiakię cierpi ok. 1 proc. populacji całego świata.
Dostępność produktów bezglutenowych jest duża. Wiele z nich zostaje oznaczonych przekreślonym kłosem. Należy jednak mieć się na baczności jeśli chodzi o cenę. Często za ten znaczek dopłacamy naprawdę sporo. Tymczasem tańszy odpowiednik bez niego też w wielu przypadkach jest zrobiony ze składników niezawierających glutenu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.