Czemu służy ciemniejsza barwa skóry na sutkach i genitaliach? Dermatolodzy twierdzą, że... niczemu. Według doktor Lindsey Bordone z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, na ich ciemniejszą barwę wpływa kombinacja hormonów i melaniny. Gdy człowiek dojrzewa, skok poziomu estrogenu i testosteronu powoduje zwiększenie produkcje melaniny w jego ciele, co wpływa na ciemnienie skóry w niektórych częściach ciała.
Melanina jest odpowiedzialna także za kolor włosów. Jej intensywniejsze wytwarzanie jest odpowiedzialne za zjawisko zmiany koloru włosów z jasnego na ciemny w procesie dorastania. Zmiana poziomu hormonów przyczynia się także do ciemnienia skóry u kobiet w czasie ciąży, zwłaszcza na sutkach. Ciemnieją wtedy również pieprzyki i znamiona. U niektórych kobiet pojawiają się również ciemne plamy na czole, policzkach i szyi.
Jednak ciemnienie skóry może także oznaczać chorobę. Dolegliwość znana jako acanthosis nigricans jest symptomem cukrzycy. Pojawia się głównie u osób otyłych i najczęściej zanika, gdy chory zyskuje odpowiednią wagę. Zmiana odcienia skóry na piersiach może natomiast wskazywać na nowotwór, zwłaszcza jeśli przybiera kolor różowy lub fioletowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.