Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Albert Kamiński | 

Dostęp do broni. Sprawdź, jak jest w innych krajach

1

Łatwiejszy dostęp do broni jest pozytywnie odbierany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - pisze "Rzeczpospolita". O liberalizacji dostępu do broni mówi się coraz częściej. Jak wypadamy pod tym względem na tle innych państw? Sprawdzamy, w których krajach dostęp do broni palnej jest łatwiejszy.

<<enter caption here>> on November 18, 2016 in Chantilly, Virginia.
<<enter caption here>> on November 18, 2016 in Chantilly, Virginia. (Getty Images, ALEX WONG)

Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne. Reguluje je ustawa o broni i amunicji z 1999 r. O pozwolenie może ubiegać się osoba pełnoletnia, zdrowa psychicznie, nieuzależniona, niekarana oraz niepodejrzewana, że może jej użyć w celach sprzecznych z interesem społecznym. Pozwolenie wydaje komendant wojewódzki policji, co również wiąże się z wieloma problemami natury biurokratycznej. Statystycznie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada ok. 3,5 sztuki broni.

Stany Zjednoczone. Słynna 2. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1791 r. gwarantuje obywatelowi prawo do posiadania oraz noszenia broni. W praktyce każdy stan ma inne regulacje i ocenia się, że w całych USA jest ok. 20 tys. przepisów dotyczących dostępu do broni.
Najbardziej liberalne prawo jest na Florydzie. Podobnie jest w Arizonie, Kolorado oraz Teksasie. Po drugiej stronie skali są z kolei Hawaje i Nowy York, gdzie o broń jest najtrudniej. W większości stanów nie ma ograniczeń dla posiadania i ewentualnej licencji. Różne są natomiast uregulowania odnośnie pozwolenia na zakup, rejestrację broni i jej noszenia. To ostatnie w niektórych stanach jest dozwolone, ale tylko w przypadku broni nienabitej.

Niemcy. Pozwolenie na posiadanie broni sportowej można uzyskać dopiero w wieku 21 lat. Dodatkowo przed 25. rokiem życia każdy ubiegający się o licencję musi przejść badania psychologiczne. Na takie badania może być również wysłana osoba starsza, jeżeli zachodzi taka konieczność. Władza ma prawo kontrolować obywateli, czy przechowują broń zgodnie z przepisami. Według oficjalnych danych 1 na 25 Niemców posiada broń.

Finlandia. Tu przypada najwięcej broni na mieszkańca w całej Europie. Na 1000 osób to aż 300 sztuk broni. Zgodnie z tamtejszym prawem osoby, które ukończyły służbę wojskową, a przechodzą do rezwery, mają obowiązek przechodzić kursy okresowe m.in. ze strzelania. Minimalny wiek przy ubieganiu się o pozwolenie wynosi 20 lat.

Norwegia. W tym kraju tradycja myśliwska jest dość bogata. Statystycznie co czwarty mieszkaniec posiada broń palną, a w całym kraju jest jej ok. 1,3 mln. To niezwykle dużo, biorąc pod uwagę ponad 5 mln ludności. Aby uzyskać pozwolenia na jej posiadanie, należy mieć ukończone 18 lat i wykazać policji, że broń będzie wykorzystywana do myślistwa lub strzelectwa. Od zamachu Andersa Breivika trzeba także wykazywać się stosownym zaświadczeniem lekarskim.

Francja. Tu przepisy sa niezwykle skomplikowane, bo wyróżniają aż 8 kategorii broni. Specjalne pozwolenie na nią mogą uzyskać osoby powyżej 21. roku życia uprawiające strzelectwo lub gdy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Procedura przyznawania pozwolenia jest niezwykle długa. Łatwiej jest uzyskać dostęp do broni myśliwskiej. Trzeba wtedy złożyć stosowny dokument rejestracyjny. Oficjalne dane mówią, że w posiadaniu Francuzów są 2 mln sztuk broni.

Hiszpania. Tam można ubiegać się o broń dla celów ochronnycch, sportowych oraz myśliwskich. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o niekaralności oraz o stanie psychofizycznym. Nie można ubiegać się o zgodę na posiadanie broni automatycznej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wielka wygrana młodych Polaków. Byli najlepsi w tej dziedzinie
Wybory 2025. PiS ogłosił nazwisko swojego kandydata na prezydenta
Zmarł właściciel ośrodka sportowego. Wcześniej ratował syna z pożaru
Fani zacierają ręce. Niebawem zjedzą kebsa u Lukasa Podolskiego
To święto od lat znane w Polsce. Mało osób wie o jego istnieniu
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu wakatów?
W Polsce ta ryba trafia na talerze. Inne kraje zakazują sprzedaży
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić