Obawiano się najgorszego. Eksperci i władze Wenecji prognozowały, że w niedzielę rano poziom tafli wody wyniesie od 155 do 160 centymetrów.
To będzie ciężki dzień, ale jesteśmy na to gotowi - ogłosił burmistrz Luigi Brugnaro podczas sobotniej konferencji prasowej.
To już trzeci przypływ w tym tygodniu. Największą falę odnotowano we wtorek, kiedy to jej wysokość wyniosła 187 centymetrów. "La Stampa" wylicza, że w środę poziom wody w mieście wynosił 144 cm, w piątek - 154 cm, a w niedzielę - 150 cm. Podkreśla, że taka sytuacja w Wenecji nie miała miejsca od 1872 roku.
W niedzielę ok. godz. 14:00, po porannej fali, woda zaczęła znowu opadać. Trwająca w Wenecji powódź sprawiła, że wielu turystów zrezygnowało z przyjazdu. Odwołano blisko 50 proc. rezerwacji na przyszły tydzień.
Zamknięty został plac świętego Marka. Woda zalała też znajdującą się niedaleko bazylikę oraz zabytki. Władze miasta zdecydowały się zamknąć plac ze względów bezpieczeństwa. W mieście zawieszono też na razie kursowanie autobusów i tramwajów wodnych.
Po pierwsze bezpieczeństwo - powiedział Luigi Brugnaro, uzasadniając decyzję o tymczasowym zamknięciu placu świętego Marka.
Wenecja może zostać całkowicie zalana. Specjaliści z pozarządowej organizacji Climate Central przewidują, że do 2050 roku pod wodą znajdzie się praktycznie całe miasto. Dodatkowo historyczny region zmaga się też od wielu lat z problemem wyludniania. Co roku Wenecję opuszcza niemal tysiąc osób. Codziennie średnio wyjeżdżają z niej 3 osoby. W 2028 roku jej głównymi mieszkańcami mają być ludzie starsi, powyżej 80. roku życia.
W trwających od kilku dniach powodziach zginęły dwie osoby. Włoska agencja informacyjna ANSA ogłosiła, że wśród ofiar gigantycznych przypływów jest m.in. 78-latek, który został porażony prądem podczas dokonywania napraw w zalanym domu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.