*Jej trujące kolce są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. * Ukłucie ognicy powoduje ogromny ból. Może doprowadzić również do paraliżu układu oddechowego, a w ekstremalnych przypadkach także do śmierci człowieka. Ryby te, gdy poczują się zagrożone, same potrafią zaatakować ludzi.
Ostatnio ognica pstra była widziana w Europie. Ta tropikalna ryba z południowego Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego jest zwana również "rybą motylem". Osiąga do 45 cm długości i ma charakterystyczny „kolczasty” wygląd z powodu specyficznego ukształtowania płetw. Żyje w lagunach i rafach Oceanu Indyjskiego oraz Spokojnego. Od 10 lat widywana jest też u wybrzeży Bahamów. A ostanio była widziana u wybrzeży Turcji i Cypru.
Od jakiegoś czasu dostawaliśmy sygnały, że "ryba motyl" była widziana w rejonie Morza Śródziemnego. Niedawno odkryliśmy, że populacja tego niezwykle niebezpiecznego drapieżnika pojawiła się u wybrzeży Cypru. W ciągu roku skolonizowała niemal całe południowo-wschodnie wybrzeże Cypru - mówi Demetris Kletou z cypryjskiego Laboratorium Badań Środowiska w Limassol.
Nie wiadomo, jak ryba pojawiła się w Morzu Śródziemnym. Ale badacze przypuszczają, że powodem jest wzrost temperatury wody w basenie Morza Śródziemnego. Ciepłe wody to naturalne środowisko życia dla ognicy pstrej. Dlatego kolonizuje nowe terytoria. A to, jak twierdzą badacze, "może mieć poważne skutki ekologiczne i społeczno-ekonomiczne".
Żywi się rybami, krabami i krewetkami. Jednak jeśli kolonia ognicy pstrej jest znaczna, zjada inne ryby. Składa ikrę co cztery dni, więc produkuje około dwóch milionów jaj rocznie.
Autor: Sylwia Owca
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.