Mechanizm ten dotyczy pamięci długotrwałej. Informacje, które przyswoiliśmy podczas uczenia się, będą w naszym magazynie pamięciowym zapisane wyraźniej i pozostaną w nim na dłużej, jeśli po nauce napijemy się alkoholu. Efekt ten nie będzie osiągnięty, jeżeli nowe informacje pojawią się już w stanie upojenia.
Alkohol oddziałuje pozytywnie na działanie hipokampu. To obszar mózgu, który uczestniczy m.in. w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Alkohol upośledza pamięć krótkotrwałą. Po drinku hipokamp ma mniej nowych informacji do kodowania, więc lepiej koduje te starsze. Dane ulegają lepszej konsolidacji i dzięki temu jesteśmy w stanie zapamiętać coś na dłużej.
Nasze badania wykazały nie tylko, że osoby pijące alkohol radziły sobie lepiej z zadaniami zapamiętywania słów, ale że ten efekt był silniejszy wśród tych, którzy pili więcej - powiedziała Celia Morgan z zespołu badawczego.
Nie zaleca się picia alkoholu jako złotego środka na pamięć. Tradycyjnie, jego nadużywanie prowadzi do degradacji komórek w mózgu i pogorszenia pamięci - podajesciencealert.com.
Badanie przeprowadzili naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter. Przebadano 88 osób, które podzielono na dwie grupy. Pierwsza spożywała po zadaniach pamięciowych alkohol, druga nie. Ilość zapamiętanych informacji w długiej perspektywie była zdecydowanie większa wśród pijących.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.