*Zmiany w TK wejdą w życie z dniem ogłoszenia ustawy. *Wśród nowości jest m.in. zmiana liczby orzekania sędziów w przypadku rozpatrywania skarg konstytucyjnych. O szczegółach przeczytasz TUTAJ.
*Decyzja prezydenta wywołała lawinę komentarzy. *Mimo wcześniejszych apeli i opinii prawników, Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę przygotowaną przez partię, która wystawiła go w wyborach prezydenckich. Zapewniał, że sprawę analizował przez całe święta.
Marek Sawicki z PSL mocno skrytykował prezydenta. Na sejmowym korytarzu powiedział, że "zrezygnował on z bycia prezydentem wszystkich Polaków" i idzie "linią nakreśloną przez Jarosława Kaczyńskiego". Sawicki przypomniał słowa Andrzeja Dudy, który skrytykował swojego poprzednika. Mówił wtedy, że "prezydent nie jest od podpisywania wszystkiego co wysyła mu rząd" oraz że "nie nazwie go notariuszem, bo to byłoby obrazą dla notariuszy".
Tym podpisem (Duda - red.) otwiera bardzo szeroko bramę na nowelizację kolejnych ustaw: o prokuraturze, o sądownictwie, o mediach, a więc droga do zawłaszczenia państwa przez PiS będzie w tej chwili w pełni otwarta - cytuje Sawickiego TVN24.
Głos zabrała też PO.Tomasz Siemoniak, były wicepremier i szef MON uważa, że "prezydent przestał być strażnikiem konsytucji".
Wypowiedziało się też środowisko medialne:
*Prawo i Sprawiedliwość murem stoi za prezydentem Dudą. *Uważa, że jego decyzja jest jak najbardziej słuszna.
Uważam, że prezydent działa konsekwentnie i tak jak nakazuje konstytucja stoi na straży prawa i przestrzegania konstytucji - mówi prof. Krystyna Pawłowicz z PiS w rozmowie z wpolityce.pl
*Jacek Sasin podkreślił, że prezydent Duda jest prawnikiem i jego decyzja jest słuszna. * Zaapelował do sędziów TK, aby zajęli się tym, do czego zostali powołani.
Rozumiem, że środowiskom prawniczym nie podoba się, że muszą zacząć więcej pracować - cytuje Sasina TVP Info.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.