Hadijah Haura, z wioski Tonro Lima w Indonezji, od szóstego miesiąca życia jest karmiona słodką kawą. Rodzice przyznali, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie, aby kupować mleko czy cokolwiek bardziej odżywczego od kofeiny.
Dziewczynka cztery razy dziennie dostaje typową indonezyjską kawę Kopi Tubruk. Gęsty napój przypomina kawę po turecku. Jest podobnie wytwarzana - przez gotowanie fusów z cukrem.
W rozmowie z lokalnymi mediami jej rodzice powiedzieli, że zostali zmuszeni do karmienia dziecka kawą. Zdają sobie sprawę, jakie szkody może ona przynieść ich córce i jak bardzo jest to niebezpieczne.
Kofeina może mieć bardzo duży wpływ na organizm, szczególnie tak młody. Po jej spożyciu może się pojawić przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia, zaburzenia snu oraz uczucie niepokoju i lęku. Według najnowszych badan tylko jeden słodki napój dziennie, kilkakrotnie zwiększa ryzyko chorób serca czy nawet śmierci.
Według American Academy of Pediatrics nastolatki w wieku od 12 do 18 lat powinny ograniczyć spożycie kofeiny do 100 mg. Jednak nie uwzględniono nigdzie dzieci poniżej 12 roku życia.
Mimo tej wątpliwej jakości diety Hadijah rozwija się prawidłowo. Dziewczynka rośnie jak każde inne dziecko i nie doświadczyła jeszcze poważnych problemów medycznych. Jej rodzice przyznali jednak, że ma drobne zaburzenia snu i często jest zbyt aktywna w nocy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.