W 2016 roku wzrosła liczebność populacji 18 krajów Unii Europejskiej. Rekordzistą jest Luksemburg, w którym na każdy tysiąc obywateli przybyło statystycznie 19,8 nowych mieszkańców. Dalej Szwecja z wynikiem 14,5 i Malta 14. Polska, w której obecnie mieszka 7,8 proc. obywateli wspólnoty europejskiej, osiągnęła wzrost rzędu 0,2 obywatela na tysiąc mieszkańców.
*W 10 krajach zanotowano spadek liczby mieszkańców. * Litwa uszczuplała o 14,2 mieszkańców na tysiąc, Łotwa o niemal 10, zaś Bułgaria o 7,3. Problem dotyczy także naszych węgierskich przyjaciół - niemal troje obywateli na tysiąc zmarło, bądź przeniosło się od innego kraju.
Pozytywny wynik, to skutek imigracji - czytamy w prestiżowym serwisie Politico.
W całej UE więcej było zgonów niż narodzin. Różnica nie jest duża i wynosi niemal 16 tys. Jednak są kraje, które mają duży problem z tym bilansem. Najbardziej niepokoi Bułgaria, w której umiera 42 tys. osób więcej, niż się rodzi. Najlepiej, pod względem przyrostu naturalnego, wygląda Irlandia, która notuje wzrost o 33,5 tys.
*W zeszłym roku populacja wspólnoty powiększyła się o 1,5 mln. * Znaczy to, że skoro bilans zgonów i urodzin jest bliski zeru, wzrost musi być spowodowany przez imigrację. Raport został opublikowany przez Europejski Urząd Statystyczny.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.