Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka | 

Egipt. Zabytki zaczynają niszczeć. Wszystko przez kryzys klimatyczny

7

Eksperci biją na alarm. Globalne ocieplenie zaczyna zmieniać wygląd egipskich budynków i posągów. Archeolodzy twierdzą, że na niszczenie wpływają nie tylko zmiany temperatur, lecz także... flesze w telefonach turystów. Czy miasto starożytnych świątyń zostanie zamknięte dla odwiedzających?

Egipt. Zabytki zaczynają niszczeć. Wszystko przez kryzys klimatyczny
(East News, Richard Maschmeyer)

Ochrona egipskich zabytków zawsze była wymagająca. Niestety, w ostatnich latach archeolodzy i konserwatorzy mają jeszcze trudniejsze zadanie. Wszystko przez postępujące zmiany klimatyczne.

Niszczenie szczególnie widać na ternie świątyń w Luksorze i Karnaku. Abdelhakim Elbadry, ekspert od renowacji, skarży się na gwałtowne skoki temperatur, ulewne deszcze i powodzie. Granit, który przetrwał tysiące lat, w ciągu ostatnich 15 zmienił kolor z różowego na jasnoróżowy, a potem – szary.

Zdaniem eksperta, zmiany objęły już wszystkie posągi i budynki. Zahi Hawass, egipski były minister stanu ds. Starożytności, potwierdził, że ciężka sytuacja dotyczy stanowisk archeologicznych w całym kraju.

Zobacz także: Zobacz też: Miały coś dziwnego nad głowami. Naukowcy na tropie dziwnego rytuału

Hawass wyraził nawet obawę, że zabytki w Egipcie nie zdołają przetrwać kolejnych stu lat. Proponuje, aby w kraju utworzono specjalne biura specjalistów, którzy będą rejestrować zmiany, szukać rozwiązań i koordynować odbudowę postępujących zniszczeń.

Wierzę, że za 100 lat wszystkie te zabytki znikną z powodu zmian klimatu – twierdzi Zahi Hawass.

Były minister stanu zaapelował do urzędników Unii Europejskiej. Liczy, że dzięki współpracy Unii i Egipcjan uda się zminimalizować negatywne konsekwencje. Sytuację dodatkowo pogarszają regularne odwiedziny turystów.

Błyski telefonów komórkowych, oddychanie i dotykanie starożytności – wszystko to ma naprawdę szkodliwe skutki – wyjaśnił Hawass.

Miejscowy rząd jest świadomy wagi problemu. W Egipcie działa obecnie ok. 230 misji archeologicznych, z czego 10 dąży wyłącznie do odwrócenia negatywnych skutków zmian klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić