WHO wskazuje na "bardzo poważną sytuację" związaną z tą chorobą. Eksperci wskazują, że jest tylko kwestią czasu, kiedy wszystkie leki na rzeżączkę staną się całkowicie bezskuteczne. Naukowcy desperacko poszukują nowych, skutecznych antybiotyków.
Schorzenie wywołuje bakteria zwana dwoinką rzeżączki. Potrafi się ona uodpornić na leki. Teodora Wi z genewskiego oddziału agencji nazwała ją "bardzo inteligentną chorobą" - podaje portal SABC.
Za każdym razem, kiedy wprowadzasz nowy rodzaj antybiotyku do zwalczania jej, ta bakteria rozwija na niego odporność - mówi specjalistka.
WHO szacuje, że na świecie cierpi na tę chorobę 78 mln osób. Jeżeli proces uodpornienia się bakterii na leki będzie przebiegał zgodnie z prognozami ekspertów, już za kilkanaście lat ludzkość może mierzyć się z pandemią tego schorzenia.
Rzeżączka to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Do zakażenia może dojść także u noworodków podczas porodu, jeśli matka jest nosicielką. Prowadzi do poważnego zapalnie spojówek i może być przyczyną utraty wzroku. Oprócz tego powoduje u mężczyzn ropny wyciek podczas oddawania moczu, a u kobiet obfite menstruacje.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.