Pęknięcie wśród Polaków w sprawie euro tylko z pozoru przebiega podobnie jak podział: zwolennicy PiS kontra zwolennicy opozycji. Akurat w tej sprawie wydaje się, że partia Jarosława Kaczyńskiego trafniej diagnozuje nastroje społeczne.
Przy wykorzystaniu panelu Ariadna postanowiliśmy zapytać Polaków o ich stosunek do euro i spodziewane konsekwencje jego wprowadzenia. Okazuje się, że aż 66 proc. ankietowanych jest przeciwna zastąpienia złotówki w najbliższym czasie wspólną europejską walutą. Uwagę zwraca również odsetek odpowiedzi - 48 proc., gdzie ankietowani zaznaczyli odpowiedź "zdecydowanie nie".
Za wprowadzeniem euro opowiada się zaś zaledwie 19 proc. badanych, a tylko* 8 proc.* zaznaczyło odpowiedź "zdecydowanie tak". Ciekawie również rozkładają się głosy z uwzględnieniem ich podziału na tzw. zwolenników PiS i tzw. zwolenników PO. W pierwszej z tych grup na "nie" jest 82 proc. respondentów (co raczej nie powinno dziwić). Bardziej zaskakujące jest zaś to, że w grupie tzw. zwolenników PO - przeciwko wprowadzeniu w najbliższym czasie euro jest aż 55 proc. badanych.
W kolejnym pytaniu postanowiliśmy poznać motywacje grup będących przeciwko. Okazuje się, że stoją za tym głównie obawy ekonomiczne. 54 proc. badanych obawia się wzrostu cen, a 51 proc. obawia się, że "Polacy na tym stracą". Dopiero jako trzeci wymieniany jest powód luźnej związany z ekonomią, a mianowicie to, że "Polska powinna mieć własną walutę" (33 proc.).
Jakie przekonania stoją zaś za zwolennikami euro w Polsce? 37 proc. uważa, że "im szybciej wprowadzimy euro, tym lepiej będzie dla Polski", zaś 30 proc. jest przekonanych, że "dzięki temu wzrosną zarobki w Polsce". Ciekawy pogląd wskazało 19 proc. spośród zwolenników euro: "mając euro będzie łatwiej odsunąć PiS od władzy"...
Koniec końców większość badanych (biorąc pod uwagę zarówno zwolenników jak i przeciwników euro) wydaje się być w miarę zgodna co do tego, że wprowadzenie wspólnej waluty oznaczać będzie... wzrost cen (aż 70 proc. wskazań). Zaledwie 3 proc. Polaków sądzi, że skutek będzie wprost odwrotny (ceny spadną).
Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1054 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 19 – 22 kwietnia 2019 roku.
Przeczytaj też:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.