Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik | 

Euro w Polsce? To nie przejdzie [NASZE BADANIE]

390

Temat wraca jak bumerang, ale za jakiś czas naprawdę będziemy musieli się z nim zmierzyć. Czy i kiedy wprowadzić w Polsce wspólną europejską walutę? Gdyby o euro mieli decydować sami Polacy, odpowiedź brzmiałaby: "nigdy". Tak wynika z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna.

Female hands with money over banknote background. Euro coins Euro cents.
Female hands with money over banknote background. Euro coins Euro cents. (iStock.com)

Pęknięcie wśród Polaków w sprawie euro tylko z pozoru przebiega podobnie jak podział: zwolennicy PiS kontra zwolennicy opozycji. Akurat w tej sprawie wydaje się, że partia Jarosława Kaczyńskiego trafniej diagnozuje nastroje społeczne.

Przy wykorzystaniu panelu Ariadna postanowiliśmy zapytać Polaków o ich stosunek do euro i spodziewane konsekwencje jego wprowadzenia. Okazuje się, że aż 66 proc. ankietowanych jest przeciwna zastąpienia złotówki w najbliższym czasie wspólną europejską walutą. Uwagę zwraca również odsetek odpowiedzi - 48 proc., gdzie ankietowani zaznaczyli odpowiedź "zdecydowanie nie".

Za wprowadzeniem euro opowiada się zaś zaledwie 19 proc. badanych, a tylko* 8 proc.* zaznaczyło odpowiedź "zdecydowanie tak". Ciekawie również rozkładają się głosy z uwzględnieniem ich podziału na tzw. zwolenników PiS i tzw. zwolenników PO. W pierwszej z tych grup na "nie" jest 82 proc. respondentów (co raczej nie powinno dziwić). Bardziej zaskakujące jest zaś to, że w grupie tzw. zwolenników PO - przeciwko wprowadzeniu w najbliższym czasie euro jest aż 55 proc. badanych.

(Ariadna)

W kolejnym pytaniu postanowiliśmy poznać motywacje grup będących przeciwko. Okazuje się, że stoją za tym głównie obawy ekonomiczne. 54 proc. badanych obawia się wzrostu cen, a 51 proc. obawia się, że "Polacy na tym stracą". Dopiero jako trzeci wymieniany jest powód luźnej związany z ekonomią, a mianowicie to, że "Polska powinna mieć własną walutę" (33 proc.).

(Ariadna)

Jakie przekonania stoją zaś za zwolennikami euro w Polsce? 37 proc. uważa, że "im szybciej wprowadzimy euro, tym lepiej będzie dla Polski", zaś 30 proc. jest przekonanych, że "dzięki temu wzrosną zarobki w Polsce". Ciekawy pogląd wskazało 19 proc. spośród zwolenników euro: "mając euro będzie łatwiej odsunąć PiS od władzy"...

(Ariadna)

Koniec końców większość badanych (biorąc pod uwagę zarówno zwolenników jak i przeciwników euro) wydaje się być w miarę zgodna co do tego, że wprowadzenie wspólnej waluty oznaczać będzie... wzrost cen (aż 70 proc. wskazań). Zaledwie 3 proc. Polaków sądzi, że skutek będzie wprost odwrotny (ceny spadną).

(Ariadna)

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1054 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 19 – 22 kwietnia 2019 roku.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić