Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Angelika Karpińska | 

Europie grozi epidemia kiły. Winne aplikacje randkowe?

222

Wśród Europejczyków występuje coraz większa ilość zachorowań na kiłę. Według najnowszego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w latach 2010-2017 liczba potwierdzonych przypadków syfilisu wzrosła w UE o 70 proc. Niektórzy eksperci za źródło tego problemu wskazują wzrost liczby aplikacji randkowych.

Europie grozi epidemia kiły. Winne aplikacje randkowe?
(iStock.com)

Kiła jest chorobą przenoszoną głównie drogą płciową, wywoływaną przez bakterię krętek blady. W ostatnich latach w krajach europejskich nastąpił znaczny wzrost zachorowań na syfilis. "Liderem" jest Islandia, gdzie liczba przypadków kiły wzrosła o 876 proc. W Irlandii liczba zachorowań zwiększyła się o 224 proc., a w Wielkiej Brytanii i Niemczech ponad dwukrotnie.

Według ECDC najbardziej narażeni są mężczyźni odbywający stosunki homoseksualne. Stanowią oni dwie trzecie przypadków kiły zgłoszonych w latach 2007–2017, w których znana była orientacja seksualna. Mężczyźni heteroseksualni stanowią 23 procent przypadków, a kobiety 15 procent.

Rozprzestrzenianie się kiły w Europie nasila się z powodu niepokojących tendencji w zachowaniach ludzkich. Do rozwoju epidemii przyczyniają się różne czynniki, takie jak ludzie uprawiający seks bez prezerwatyw, wielu partnerów seksualnych i zmniejszony strach przed zarażeniem wirusem HIV - powiedział rosyjskiej telewizji RT Andrew Amato-Gauci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Zobacz także: Zobacz także: Rak przestanie być wyrokiem śmierci. Prezes firmy medycznej nie ma wątpliwości

Wielu ekspertów wskazuje, że do roprzestrzeniania się kiły przyczyniają się także aplikacje randkowe, takie jak Tinder i Grindr. Amato-Gauci wskazuje, że "mogą one ułatwiać spotkania typowo seksualne i zwiększają ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak syfilis". Aby zatrzymać epidemię kiły, kraje muszą zachęcać ludzi do „konsekwentnego” używania prezerwatyw, a także do opracowywania lepszych programów badań przesiewowych.

Zakażenie kiłą następuje poprzez stosunek pochwowy, analny lub oralny z osobą zakażoną. Możliwe jest również przeniesienie choroby przez pocałunek z osobą, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Syfilis rozpoznaje się po wykonaniu specjalistycznych testów. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci. Odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić