Badania zostały przeprowadzone przez Zoological Society of London. Wykazały one, że 70 proc. koralowców twardych z Oceanu Indyjskiego wymarło w latach 2015-2017. Temperatury wody morskiej wokół raf w archipelagu Czagos były niezwykle wysokie przez 8 tygodni w 2015 r. Kolejna fala upałów uderzyła w region w 2016 r. i trwała 4 miesiące.
By rafy koralowe mogły się odbudować, potrzeba ok. 10 lat. Jednak naukowcy ostrzegają, że w związku z ociepleniem klimatu i częstszymi falami upałów, rafy tracą zdolności regeneracyjne.
Prognozy nie są optymistyczne. Jak podaje Sky News, wstępne raporty z kwietnia 2019 r. sugerują, że dalsze wysokie temperatury wody doprowadziły do bielenia kolejnych koralowców na archipelagu Czagos. Na razie nie wiadomo jak poważne jest to zjawisko.
Zachęcające jest to, że rafy mogą mieć pewien stopień naturalnej odporności. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy, dzięki którym niektóre koralowce są w stanie się chronić.To może być nasza najlepsza nadzieja na uratowanie tych ważnych siedlisk przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatu - powiedziała główna autorka badania, dr Catherine Head.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.