Prof. Remi Charrel wraz ze współpracownikami sprawdził, jak zachowuje się koronawirus w wysokich temperaturach. Wyniki badań zostały opisane w serwisie bioRxiv.org.
Na czym polegał eksperyment? Francuscy badacze umieścili wirusa w pewnym środowisku, w którym temperatura wynosiła 60 stopni Celsjusza. Po godzinie zauważyli, że niektóre cząstki koronawirusa nadal się dzielą.
Wobec tego podniesiono temperaturę do 100 stopni Celsjusza. Dopiero wówczas wirus został unieszkodliwiony. Z tych badań jasno wynika, że wirus może całkiem długo przetrwać w wysokich temperaturach, co powinno dawać do myślenia.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński o zakrywaniu twarzy
Koronawirus. Jak skutecznie walczyć z pandemią?
Absolutną podstawą jest dbanie o higienę. W tych trudnych czasach powinniśmy myć ręce częściej niż zazwyczaj. Ważne jest również to, byśmy unikali dotykania twarzy. Pamiętajmy również, by nie wychodzić z domu, gdy nie jest to absolutnie konieczne.
Od czwartku wchodzi w życie nowy obowiązek. Każdy, kto będzie poruszał się w przestrzeni publicznej, będzie zobligowany do zasłaniania twarzy. Osłonięty musi być nos i usta.
Czy musimy korzystać z maseczek? Oczywiście dobrze by było, jeśli zaopatrzylibyśmy się w atestowany sprzęt do zakrywania twarzy. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, śmiało możemy skorzystać z innych rzeczy - na przykład szali czy chust. Ważne, by ograniczyć ryzyko potencjalnego zarażenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.