Naukowcy z francuskiej uczelni ISAE-SUPAERO, zajmującej się m.in. lotami w kosmos postanowili zaprząc epidemię koronawirusa do swoich celów. Podczas gdy rząd nałożył ograniczenia poruszania się, aby zatrzymać jej szerzenie, badacze postanowili sprawdzić, jak długotrwała izolacja wpływa na człowieka.
W badanu uczestniczy 60 studentów uczelni z Tuluzy na południu kraju. Z powodu COVID-19 są oni zamknięci w swoich niewielkich pokojach w akademikach - co wcale nie różni się tak bardzo od warunków w czasie długiej misji kosmicznej.
Autorką pomysłu jest astronomka Stephanie Lizy-Destrez. Postanowiła sprawdzić jak na psychikę człowieka wpływa odcięcie od ludzi i mocno ograniczona możliwość poruszania się. Uczestnicy proszeni są też o wykonywanie różnych komputerowych zadań, np. testów pamięci i myślenia logicznego. Muszą oni prowadzić dziennik i co pięć dni odpowiadać na przygotowany dla nich kwestionariusz.
Zobacz także: Życie na Marsie. Przełomowe odkrycie
Lot na Marsa. Koronawirus pomoże?
Eksperyment ma pomóc przede wszystkim w stworzeniu metod, które pozwolą astronautom utrzymać wysoką kondycję intelektualną mimo wielu miesięcy zamknięcia. NASA przewiduje, że czas załogowego lotu na Czerwoną Planetę wynosiłby około 9 miesięcy. Po wylądowaniu członkowie załogi muszą być w pełni sił, aby wykonywać skomplikowane i wymagające zadania.
Wielu studentów twierdzi, że izolacja utrudnia im naukę, ciężko im się zająć tym, co mają do zrobienia - mówi Tom Lawson, członek zespołu badawczego.
W 2017 roku w Pile przeprowadzono eksperyment polegający na symulacji warunków w marsjańskiej bazie. Wzięło w nim udział sześć osób. Sprawdzano m.in. percepcję czasu przez uczestników, sprawność komunikacji z dużym opóźnieniem (sygnał radiowy leci z Ziemi na Marsa 20 minut), czy to jakie stosunki będą panować między nie znającymi się ludźmi zamkniętymi na małej przestrzeni.
Pierwsza załogowa misja na Marsa zapowiadana jest na okres po 2030 roku. Obecnie realizowane są misje bezzałogowe, dostarczające nam wiedzy o powierzchni Czerwonego Globu - Curiosity oraz InSight.
W misji InSight również mają udział Polacy, którzy stworzyli tzw. kreta. Jest to aparat do prowadzenia odwiertów w glebie, dzięki czemu możliwe jest badanie marsjańskiego gruntu.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.