Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka | 

Francuscy żołnierz zabili ponad 30 bojowników Państwa Islamskiego

151

Na terenie Republiki Mali odbyły się trzy operacje wojskowe. Uczestniczyli w nich francuscy żołnierze, a ataki były wymierzone w al-Kaidę i siły powiązane z Państwem Islamskim. W ciągu dwóch dni udało im się wyeliminować co najmniej 30 przeciwników.

Francuscy żołnierz zabili ponad 30 bojowników Państwa Islamskiego
(East News, DAPHNE BENOIT/AFP)

Operacje wojskowe odbyły się w czwartek i piątek 6-7 lutego. Jak podaje Reuters, w walkach wykorzystano drona, samoloty bojowe oraz śmigłowce.

Jak przebiegały walki z terrorystami Państwa Islamskiego?

Wszystkie trzy akcje zostały przeprowadzone oddzielnie. Walki miały miejsce w Liptako, historycznym regionie Afryki Zachodniej i prowincji Gurma. Żołnierzom nie tylko udało się zabić aż trzydziestu bojowników, lecz także zniszczyć kilka pojazdów, z których korzystali terroryści.

Żołnierze działali w ramach operacji Barkhane. Trwa ona od 1 sierpnia 2014 roku i ma charakter antyterrorystyczny oraz antypowstańczy. Na jej czele stoi Francja, którą wspierają siły Wielkiej Brytanii, Kanady i Estonii.

Zobacz także: Zobacz też: Terroryzm w Europie

Obecnie w Republice Maili przebywa ok. 4 i pół tysiąca francuskich żołnierzy. W grudniu 2019 roku przy granicy z Mauretanią miała miejsce inna operacja wojskowa. Wówczas siły Francji zdołały wyeliminować 33 terrorystów z ugrupowania powiązanego z al-Kaidą.

Dowódcy wojskowy planują już kolejne ruchy. Jak podaje Reuters, w niedalekiej przyszłości 600 żołnierzy zostanie rozmieszczonych w regionie Sahel wzdłuż południowych obrzeży Sahary.

Sytuacja panująca w Sahelu wciąż jest daleka od stabilności. Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych jak i rząd Stanów Zjednoczonych zainwestowali miliardy dolarów w pomoc dla regionu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ojciec Krzysztofa Dymińskiego zamieścił wpis. "Rodzina zazna spokoju"
Gigantyczna katastrofa ekologiczna w Czechach. Stan zagrożenia
Podciął gardło kukle z podobizną abp.Jędraszewskiego. W kwietniu usłyszy wyrok
Przedszkolaki napisały list do króla Karola i otrzymały odpowiedź! "Byłem wzruszony"
Sekretarz obrony USA zrobił tatuaż. Amerykańscy muzułmanie oburzeni
Dostał od ucznia kopertę. Ksiądz nie kryje radości. Pokazał nagranie
Zaginęła Lena Scharfenberg. 13-latka sama wyszła z domu
"Brak mi już sił". Okradli ją w dniu urodzin. W aucie była cenna rzecz
Rosyjskie ataki na infrastrukturę gazową Ukrainy. Naftohaz pod ostrzałem
Też to widzisz? Leśnicy pokazali zdjęcie kory drzewa
Trzęsienie ziemi w Bangkoku. Polscy podróżnicy ewakuowani
Thomas Thurnbichler przestaje być trenerem skoczków. Znany jest następca
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić