Fragment Połnocnoatlantyckiego Kratonu (NAC) został znaleziony przez geologów, którzy szukali diamentów na wyspie Baffin w Kanadzie. Najpierw najlepiej odpowiedzieć na pytanie, czym jest kraton. To najstarsza i utwardzona część skorupy ziemskiej, która nie podlega fragmentacji.
Geolodzy znaleźli fragment starożytnego kontynentu. Był wypełniony diamentami
Zdaniem naukowców, NAC pochodzi sprzed 2,7 miliarda lat. Fragmenty kratonów znaleziono już w Szkocji, Grenlandii i Labradorze. Najnowszy wykazuje spore podobieństwo do reszty odnalezionych części. Kimberlit jest produktem topnienia zmetasomatyzowanej litosfery kratonu.
Odnaleziony fragment zajmował ok. 10 proc. powierzchni Ziemi - pomógł odtworzyć starożytny kształt skorupy kontynentalnej planety. Zdaniem naukowców odnalezienie fragmentu w Kanadzie pomogło "uzupełnić układankę".
Kilka miliardów lat temu, NAC był jednym kontynentem, który w pewnym momencie rozpadł się na wiele fragmentów. Te skały magmowe zostały wyniesione na powierzchnię z osadzonymi w nich diamentami. Wcześniejsze rekonstrukcje wielkości i położenia płyt Ziemi były oparte na badaniu dość płytkich skał w skorupie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.