W 1993 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze wynosił 357 ppm. Obecnie wzrósł do 405,5 ppm. Ma to znaczący wpływ na ocieplenie klimatu. 2018 jest czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, ze średnią temperaturą prawie o 1°C powyżej poziomu z okresu 1850-1900. Lata 2015-2018 były czterema najgorętszymi z odnotowanych.
Ten raport wyraźnie pokazuje, że skutki zmian klimatu przyspieszają. Wiemy, że jeśli obecny trend się nie zmieni, temperatura może podnieść się o 3 do 5°C w porównaniu do średniej z czasów ery przedindustrialnej - powiedziała prof. Samantha Hepburn z Deakin University w Australii.
W tym samym tygodniu pojawiły się podobne doniesienia ze strony innej organizacji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała o gwałtownym wzroście emisji CO2 w 2018 roku. W tym roku WMO przygotowała już 25. roczny raport na temat stanu klimatu - informuje BBC.
WMO zwróciła też uwagę na podniesienie poziomu wód na całym świecie. Według raportu w 2018 roku był on o 3,7 mm wyższy niż w poprzednich latach.
To powód do zmartwienia dla wszystkich mieszkańców nisko położonych stref przybrzeżnych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się - podkreśliła dr Sally Brown z Uniwersytetu w Southampton.
Z raportu wynika, że w 2018 roku klęski żywiołowe dotknęły 62 mln osób. Wszystkie miały być związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi, takimi jak powodzie, tajfuny, huragany i pożary. Początek roku 2019 niewiele się pod tym względem różnił - niszczycielski cyklon Idai pochłonął już 761 ofiar.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.