Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Grenlandia się topi. W jeden dzień straciła 2 miliardy ton lodu

134

Ponad 40 proc. obszaru Grenlandii doświadczyło w czwartek topnienia lodu. Naukowcy przyznają, że to nietypowe. Szacują, że w sumie jednego dnia stopniały ponad 2 miliardy ton lodu.

Grenlandia się topi. W jeden dzień straciła 2 miliardy ton lodu
(Getty Images, REDA&CO / Contributor)

Lód topi się na Grenlandii od czerwca do sierpnia. Najintensywniejsze topnienie ma zwykle miejsce w lipcu. Rzadko się zdarza, żeby tak dużo lodu stopniało w czerwcu. Aby zobrazować sytuację z czwartku, naukowcy użyli działającego na wyobraźnię porównania.

Lód, który stopniał, wypełniłby park National Mall w Waszyngtonie. Co więcej, był osiem razy wyższy od stojącego w tym parku Pomnika Waszyngtona. Pomnik mierzy 169,3 metra wysokości i należy do najwyższych tego typu obiektów na świecie.

To zły znak. Naukowcy obawiają się, że rok 2019 będzie kolejnym, w którym Grenlandia doświadczy rekordowego topnienia lodu. Thomas Mote z University of Georgia, który zajmuje się badaniem klimatu Grenlandii, stwierdził, że szybkie topnienie lodu na początku sezonu może sprawić, że także w późniejszym okresie będzie on się szybciej i łatwiej topić.

Zobacz także: Zobacz też: Odkrycie NASA pod lodem na Grenlandii

To rzadkie, ale nie bez precedensu. Mote mówi, że równie intensywnie lód na Grenlandii topniał w latach 2007, 2010 i 2012. Zaznaczył jednak, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu takich sytuacji nie obserwowano.

Od 2007 roku obserwujemy serię sezonów intensywnego topnienia lodu, co wcześniej w statystykach nie miało miejsca. Do późnych lat 90. czegoś takiego nie widzieliśmy – stwierdził Mote, którego cytuje CNN.

Jaka jest przyczyna topnienia? Mote wyjaśnia, że ma to związek z wysokim ciśnieniem oraz ciepłym i wilgotnym powietrzem znad środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Wysokie ciśnienie uniemożliwia opady i sprawia, że niebo jest czyste i słoneczne.

Zagrożenie dla świata. Skutki szybko topniejącego lodu może odczuć wiele państw. Mote mówi, że jeśli tak intensywne sezony staną się normą, poziom wód w morzach i oceanach zacznie szybko rosnąć.

Przez ostatnie dwie dekady Grenlandia coraz bardziej przyczyniała się do wzrostu poziomu wód na całym świecie. Spływ roztapiających się lodów odgrywa tutaj istotną rolę – oznajmił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zaskakujący finał poszukiwań 71-latka. Znaleźli go w lodowatej rzece
Pożar domu w Boruszowicach. Policjanci zdążyli w ostatniej chwili
Bytom. Mężczyzna i pięć nastolatek zatrzymani na ogródkach działkowych
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić