*Eksperci są przekonani, że mamy do czynienia z globalną epidemią. *Uszkodzenia siatkówki prowadzą do utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty. Długotrwałe spędzanie czasu przed ekranami prowadzi także do zespołu "suchego oka". Na utratę wzroku szczególnie narażone są dzieci. Współcześnie mają one kontakt z ekranami LCD niemal od urodzenia, a to niszczy ich rozwijające się zmysły i organy.
Wyniki badań analizowano na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. W eksperymencie wystawiono oczy szczurów na działanie białego światła LED. Do części zwierząt docierały promienie przepuszczone przez filtr, natomiast do drugiej grupy - bez żadnych zabezpieczeń. Po trzech miesiącach osobniki, które miały styczność z promieniowaniem bez filtra, utraciły 23% zdrowych komórek siatkówki. A to w konsekwencji prowadzi do utraty wzroku.
Naukowcy apelują do rodziców, aby chronili pociechy, póki jeszcze nie jest za późno. Dr Celia Sanchez-Ramos radzi, aby ekrany urządzeń elektronicznych wyposażone były w filtry. Warto także nosić okulary "zerówki", które chronią wzrok dzięki powłokom antyrefleksyjnym.
Wyniki te są ważne, ponieważ ekrany LED są wykorzystywane przez dorosłych i dzieci do pracy, szkoły i rozrywki - zauważa dr Sanchez-Ramos.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.