W Himalajach znajduje się ok. 600 miliardów ton lodu. Rozciągające się na powierzchni 2 tys. kilometrów lodowce dostarczają ok. 800 milionom ludzi wodę do picia, irygacji i produkcji energii.
W tym stuleciu topnienie lodowców znacznie przyspieszyło. Teraz co roku himalajskie lodowce kurczą się o blisko pół metra. To dwa razy więcej niż pomiędzy 1975 a 2000 rokiem – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, których badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Science Advances".
Co roku topnieje ok. 8 miliardów ton lodu. Badacze mówią, że powstała w ten sposób woda stanowi ekwiwalent 3,2 miliona basenów olimpijskich. Alarmują, że może przez to dochodzić do powodzi, ale w dalszej perspektywie także do suszy.
Skutek globalnego ocieplenia. Naukowcy, którzy wzięli pod lupę dane pochodzące z 40 lat obserwacji satelitarnych Indii, Chin, Nepalu i Butanu, nie mają wątpliwości, że do topnienia lodowców przyczyniły się rosnące temperatury. W regionie wzrosły one na przestrzeni dekad średnio o 1 stopień Celsjusza.
Ocieplenie atmosferyczne zdaje się być główną przyczyną utraty lodu – powiedział główny badacz Joshua Maurer, którego cytuje CNN.
Topnienie lodowców może poskutkować masowymi migracjami. Chris Rapley, niezwiązany z badaniem profesor nauki o klimacie na Kolegium Uniwersyteckim w Londynie, podkreśla, że to "przytłaczająca" perspektywa. Inny profesor, Joerg Schaefer – jeden z autorów badania, mówi z kolei, że jednym sposobem, by spowolnić topnienie, jest "ochłodzenie planety". Obawia się, że nawet gdyby trzymano się ustaleń paryskich z 2015 roku, "scenariusz dla lodowców himalajskich byłby druzgocący".
To badanie daje jasny obraz tego, co się wydarzy w ciągu najbliższych 50 lat. Jeżeli lodowce dalej będą się topić w takim tempie, skutki będą katastrofalne – oznajmił prof. Schaefer.
Nie tylko w Himalajach. Lodowce topią się w zastraszającym tempie także na Grenlandii. W ubiegłym tygodniu jednego dnia Grenlandia straciła 2 miliardy ton lodu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.