Naukowcy twierdzą, że obliczenie wieku psa w latach ludzkich jest znacznie bardziej skomplikowane niż początkowo sądzono. Ich zdaniem, przekonanie, że rok czworonoga to 7 lat u człowieka jest mitem. Dlatego opracowali nową metodę przeliczania wieku psa opierając się na badaniach DNA.
Pod wpływem starzenia, do cząsteczek DNA dodają się grupy metylowe. Mogą one zmieniać aktywność segmentu DNA i odzwierciedlać wiek nie tylko człowieka, ale i zwierząt. Wykorzystując ten fakt, zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili porównać zegar epigenetyczny ludzi z zegarem epigenetycznym psów. W tym celu przebadali 104 labradory w wieku od 4 tygodni do 16 lat.
Naukowcy odkryli podobieństwa metylacji psów i ludzi. Opierając się na badaniach, opracowali nowy sposób przeliczania "ludzkiego wieku" psów. Polega on na obliczeniu naturalnego logarytmu wieku psa, pomnożeniu go przez 16, a następnie dodaniu do całości 31. Do obliczenia logarytmu można użyć kalkulatora online. Ze wzoru wynika, że np. 18-letni pies ma 77 ludzkich lat, a 2-letni 42.
Niektóre etapy życia psów nie pokrywają się z zegarem epigenetycznym ludzi. Dotyczy to zwłaszcza dojrzewania, ponieważ czworonogi rozwijają się szybciej. Naukowcy twierdzą jednak, że ich formuła jest nadal dokładniejsza niż mnożenie wieku psa razy 7.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.