Większość z nas patrzy w ekrany smartfonów około 5 godzin dziennie. Sprawdzamy telefony setki razy każdego dnia. Zdaniem ekspertów powoduje to, że nasze mózgi są w ciągłym stresie.
Stres oznacza, że kora przedczołowa mózgu po prostu wariuje. Jest to niebezpieczne, ponieważ obsługuje ona podstawowe funkcje poznawcze. Według endokrynologa Roberta Lustiga, w konsekwencji takiego działania mózgu popełniamy błędy – informuje metro.co.uk.
Około 11 proc. ludzi w krajach zachodnich cierpi na uzależnienie technologiczne. Zdaniem naukowców wpływ mają na to przede wszystkim powiadomienia. Obecnie większość ludzi sprawdza telefon nie tylko wtedy, gdy usłyszą sygnał dźwiękowy. Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie. U osób uzależnionych rośnie tętno i drży skóra z każdą minutą, gdy nie patrzą w ekran telefonu.
*Lekarstwem ma być samokontrola. *Profesor Larry Rosen proponuje proste ćwiczenie. Należy ustawić minutnik na 15 minut i sprawdzać telefon tylko wtedy, gdy czas zejdzie do zera. Należy tak robić, aż do momentu, gdy mimo alarmu nie będzie się odczuwać potrzeby sprawdzenia telefonu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.