W polskiej polityce to rzecz, która wcale nie jest nowa. Lider partii rządzącej niczym władca marionetek kierujący wszystkim z drugiego rzędu. Tego typu zarzuty pojawiały się nie tylko w kontekście Jarosława Kaczyńskiego i premierów Morawieckiego i Szydło.
Protoplastą takiego rozwiązania był przecież szef Akcji Wyborczej Solidarność - Marian Krzaklewski. Mimo że był liderem ugrupowania, to nie zdecydował się stanąć na czele rządu. Premierem był Jerzy Buzek, ale czy aby na pewno to on był jądrem władzy w tamtych latach?
My w panelu Ariadna postanowiliśmy zapytać Polaków, czy uważają, że sytuacja musi być przejrzysta i to Jarosław Kaczyński powinien wyjść z cienia i stanąć na czele Rady Ministrów. Okazuje się, że... wyborcy nie oczekują takiego rozwiązania.
Aż 49 proc. ankietowanych zdaje się mówić: "Jarosław, nie musisz!" - wskazując, że lider PiS nie powinien znowu wchodzić w buty premiera. Za takim rozwiązaniem jest zaledwie 24 proc. pytanych.
I o ile nie dziwi, że wśród tzw. zwolenników PO ten rozkład głosów jest jeszcze bardziej niekorzystny dla Jarosława Kaczyńskiego (63 proc. na "nie"), o tyle zaskakiwać może postawa tzw. zwolenników PiS.
Okazuje się, że wśród respondentów sympatyzujących z Prawem i Sprawiedliwością - Jarosława Kaczyńskiego jako premiera chciałoby "zaledwie" 34 proc. badanych, a 37 proc. jest przeciwko.
Pytanie oczywiście: czy oznacza to tąpnięcie zaufania do lidera, czy raczej przyzwolenie i zrozumienie tego, że 70-letni Jarosław Kaczyński lepiej realizuje swoje cele stojąc nieco z boku.
Przeczytaj też:
- Kto powinien zastąpić Jarosława Kaczyńskiego? Polacy wskazali
- Koniec "efektu 500+'. Zgrana płyta PiS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 27 – 30 września 2019 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.