Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Machnio | 

Jemy coraz więcej mięsa. Wegetarianizm i weganizm to puste deklaracje?

145

Zgodnie z najnowszymi danymi Polacy wcale nie rezygnują z mięsa. Wręcz przeciwnie, w 2018 roku jego spożycie wzrosło. Czy coraz częściej deklarowana rezygnacja z jedzenia mięsa nie ma zatem przełożenia na fakty?

Jemy coraz więcej mięsa. Wegetarianizm i weganizm to puste deklaracje?
(iStock.com)

Mięso to wciąż jeden z najważniejszych elementów diety, niezbędny na polskim stole. Pochłania także dużą część domowego budżetu. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w 2018 roku zjedliśmy po 76,9 kg mięsa, co oznacza wzrost o 6,8 kg w stosunku do roku poprzedniego. Zmiany przyzwyczajeń żywieniowych polegające na ograniczeniu lub rezygnacji z mięsa okazują się być jedynie deklaracjami.

Dane różnią się w zależności od rodzaju mięsa. Odnotowano wzrost konsumpcji wieprzowiny (o około 4 kg) i drobiu (o okoł 3 kg). Wyjątek stanowi wołowina. Prawdopodobnie ze względu na stosunkowo wysoką cenę jest mniej popularna w Polsce. W 2018 roku, mimo trendu na powstawanie burgerowni, zanotowano spadek spożycia wołowiny o 200 g na osobę.

Powodów rosnącej konsumpcji jest kilka. Zaliczają się do nich stosunkowo niskie ceny mięsa w połączeniu z rosnącymi dochodami (wzrost o 6 proc.). Nie bez znaczenia są też transfery socjalne. To także wynik wzrostu cen innych produktów żywnościowych jak warzywa czy pieczywo.

Zobacz także: Zobacz też:

Wzrost konsumpcji mięsa nie jest charakterystyczny tylko dla Polski. Produkcja na światowym rynku systematycznie wzrasta. To wynik wzrastającego dobrobytu, zwłaszcza w krajach rozwijających się – informuje "BBC News".

Organizacje międzynarodowe już od dawna ostrzegają i apelują o stanowcze kroki. Według Greenpeace, jeśli chemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska, należy zdecydowanie ograniczyć konsumpcję mięsa. Trendy wzrostu konsumpcji wskazują jednak, że społeczeństwo wciąż pozostaje obojętne na alarmujące raporty.

Intensywne, masowe hodowle zwierząt odpowiadają w dużym stopniu za dotykające coraz większą liczbę osób choroby cywilizacyjne, niszczenie lasów, wymieranie gatunków, zatrucie wód, zmiany klimatu - czytamy w raporcie organizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić