Porozumienie zostało osiągnięte podczas szczytu stolicy Rwandy Kigali. Jak informuje BBC, będzie stanowić ono uzupełnienie tzw. Protokołu Montrealskiego i zgodnie z jego założeniami od 2019 roku sygnatariusze będą musieli wycofywać się z wykorzystania gazów HFC. W pierwszej kolejności będą musiały to zrobić kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, które mają co roku ograniczać ich użycie o minimum 10 procent.
Z kolei niektóre kraje rozwijające się mają rozpocząć wycofywanie urządzeń z wodorofluorowęglowodorami od 2024 roku. Najpóźniej, bo w 2029 roku podejmą się tego takie państwa, jak Pakistan, Indie, Iran, czy Irak. Wielu sygnatariuszy zaznaczyło, że zastrzega sobie możliwość opóźnienia daty realizacji postanowień szczytu w Rwandzie.
Zdaniem sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego jest to porozumienie "monumentalne". Według naukowców gazy HFC przyczyniają się do ubytków w powłoce ozonowej ozonowej, która chroni życie na Ziemi przed promieniowaniem UV. Zdaniem ekspertów wprowadzenie porozumienia w życie doprowadzi do znacznego zredukowania ilości szkodliwych gazów w atmosferze.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.