Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wojciech Darewicz | 
aktualizacja 

Już się urodziło. Świat nauki patrzy na niezwykłe dziecko z niepokojem

321

Lekarze z Hiszpanii i Grecji połączyli siły w walce z kobiecą bezpłodnością. Na świat przyszło dziecko, stworzone z komórek trzech osób. Sukces przedsięwzięcia rodzi pytania natury etycznej.

in vitro
in vitro (123RF)

Dziecko i matka czują się dobrze. Jak informuje BBC, chłopiec przyszedł na świat we wtorek ważąc 2,9 kg. Lekarze cieszą się, że to osiągnięcie, które trwale zapisze się w historii medycyny, a w przyszłości może pomóc wielu parom w przezwyciężeniu problemu bezpłodności. Są jednak osoby, których zdaniem eksperyment nie powinien mieć miejsca.

Nowa forma zapłodnienia in vitro. Do eksperymentu użyto jajeczka mamy dziecka, nasienia jego ojca oraz jeszcze jednego jajeczka pochodzącego od żeńskiego dawcy. Metoda została opracowano w celu pomocy rodzinom dotkniętym przez śmiertelne choroby mitochondrialne, które przechodzą z matki na dziecko.

Eksperyment skupiał się na mitochondriach. Stanowią one część niemal każdej komórki w naszym ciele. Odpowiadają za przetwarzanie pożywienia w energię, są jednak teorie wg. których mają one również znaczenie przy zachodzeniu w ciążę.

Zobacz także: Zobacz także: Pierwsze takie dziecko na świecie. Urodziła po przeszczepie macicy

Dziecko trojga ludzi. Pionierską metodę zastosowano u 32-latki z Grecji, u której 4 poprzednie próby in vitro zakończyły się niepowodzeniem. Kobieta w końcu została matką, ale jej syn ma w sobie również cząstkę drugiej kobiety. Wynika to z tego, że mitochondria mają swoje własne DNA.

Niezbywalne prawo kobiety do bycia matką dziecka rozwiniętego z jej własnego materiału genetycznego stało się faktem. Możemy z dumą ogłosić, że starania naukowców powiodły się i możliwe będzie by w ciąże zachodziły kobiety, u których procedura in vitro wielokrotnie zawiodła lub posiadających rzadkie choroby mitochondrialne. Teraz i one będą miały szansę na urodzenie zdrowych dzieci – powiedział doktor Panagiotis Psathas, szef ateńskiego Instytutu Życia.

Greccy lekarze współpracowali z kolegami z Hiszpanii. Ogłosili, że nowej metodzie poddane zostaną 24 kolejne kobiety. Zarodki przygotowane dla ośmiu z nich są już gotowe do wszczepienia.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm międzynarodowego zespołu. Zdaniem Toma Childa z Uniwersytetu w Oxfordzie "ryzyko związane z tą metodą nie jest do końca znane". Jego zastrzeżenia budzi również brak dowodów na to, że bezpłodność pacjentek wynikaja konkretnie z problemów z mitochondriami, które uzasadniałyby przenoszenie materiału genetycznego z jajeczka matki do jajeczka dawcy.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić