U większości zdrowych osób mózgi z łatwością rozpoznają powtarzane słowa. U dyslektyków jednak ta cecha jest wyraźnie mniej zauważalna. To sprawia, że ich umysł musi pracować zdecydowanie intensywniej, by ponownie przyswoić teoretycznie znaną już informację. Można porównać to do sytuacji, w której każde słowo za każdym razem czytamy lub piszemy po raz pierwszy.
Uczysz się czegoś, robiąc to po raz pierwszy, dzięki czemu wykonanie tej samej czynności po raz drugi będzie łatwiejsze. Widać to wyraźnie w obniżonej aktywności neuronów w mózgu. Ponieważ coś już robiliśmy wcześniej, jest to łatwiejsze przy ponownym wykonywaniu. Dyslektycy jednak nie mają tej przewagi - stwierdził prof. Tyler Perrachione z uniwersytetu w Bostonie na łamach "The Independent".
Dysleksja to nie tylko problemy z pisaniem i czytaniem. Zaburzenie może wpływać również na pamięć krótkotrwałą, zdolność nauki matematyki, a nawet koordynację ruchową. Wbrew powszechnym opiniom nie wpływa jednak na inteligencję czy umiejętność wyciąganie wniosków.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.