Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak | 
aktualizacja 

Kapelusz Napoleona idzie pod młotek

14

Kapelusz należący do Napoleona, ocalony z pola bitwy po klęsce pod Waterloo w 1815 r., ma zostać wylicytowany w poniedziałek. To jeden z 19 bikornów cesarza, które przetrwały do naszych czasów.

LONDON - OCTOBER 14:  A bicorn hat, said to have been worn by Napoleon Bonaparte, is readied for display by Nicholas Lambourn at Christie's on October 14, 2005 in London, England. Christie's Trafalgar Bicentenary, The Age of Nelson, Wellington and Napoleon sale takes place on October 19, 2005 in London.  (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images) *** Local Caption *** Nicholas Lambourn
LONDON - OCTOBER 14: A bicorn hat, said to have been worn by Napoleon Bonaparte, is readied for display by Nicholas Lambourn at Christie's on October 14, 2005 in London, England. Christie's Trafalgar Bicentenary, The Age of Nelson, Wellington and Napoleon sale takes place on October 19, 2005 in London. (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images) *** Local Caption *** Nicholas Lambourn (Getty Images, Peter Macdiarmid)

* Kapelusz Napoleona zostanie sprzedany w Lyonie.* Kapelusz wystawiają na aukcji potomkowie prywatnego kolekcjonera, który kupił go w 1986 roku, informuje BBC.

Spekuluje się, że bikorn może pójść za kwotę między 30 tys. a 40 tys. euro. Cenne nakrycie głowy jest jednym z 19, które przetrwały do naszych czasów. Nie jest to duża liczba, biorąc pod uwagę to, że wg szacunków historyków cesarz Francuzów w ciągu swojego życia miał około 120 takich kapeluszy.

Zobacz także: Zobacz także: Przegląd klasyków przed aukcją Ardor

Kapelusz Napoleona został zabrany z pola bitwy przez holenderskiego kapitana. Wrogowie cesarza po jego klęsce bardzo chętnie zabierali części jego garderoby w charakterze trofeum. Czerwony płaszcz, który Napoleon miał na sobie pod Waterloo, należy do królowej i znajduje się w kolekcji królewskiej od 1837 roku.

Napoleon nosił kapelusz na swój sposób. Bikorn był powszechnie używanym w XVIII i XIX wieku Europie i Ameryce Północnej nakryciem głowy wojskowych. Jednak współcześnie kojarzy się głównie z Napoleonem, który nosił go w ekscentryczny sposób - bokiem, a nie rogami z przodu i z tyłu, tak jak inni. Dzięki temu łatwo go było rozpoznać na polu bitwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić