Na ścianach badacze odkryli dziesiątki przedstawień zwierząt (m.in. wołów, koni i jeleni, a także wiele abstrakcyjnych symboli. Media od razu obwołały jaskinię "katalońską Altamirą", nawiązując do słynnej hiszpańskiej groty z prehistoryczną twórczością na ścianach.
Zobacz także: Palmy wyrosły z nasion sprzed dwóch tysięcy lat
Odkrycia dokonano pod koniec października zeszłego roku, jednak dopiero niedawno ogłoszono je światu. Obecnie trwa dokumentowanie płaskorzeźb przy pomocy technologii 3D. Pozwoli to na ich dalsze zbadanie bez ryzyka zniszczenia. Jak podkreślają szefowie projektu, są one wyryte w bardzo kruchym piaskowcu, więc nawet lekki dotyk może doprowadzić od ich zniszczenia.
Katalonia. Ludzie zostawiali w jaskini graffiti
Jaskinia była już wcześniej udostępniana zwiedzającym, bez wiedzy o tym, co kryje się tuż obok. Jak mówi Josep María Vergès, który kierował zespołem badaczy, odwiedzający jaskinie, mogli doprowadzić do zniszczenia wielu wizerunków. Turyści bowiem nie tylko dotykali ścian, ale nawet wykonywali swoje graffiti.
W odkryciu pomogły zniszczenia związane z burzami i powodziami, które nawiedziły prowincję pod koniec października. To właśnie one były powodem zorganizowania ekspedycji. Wizerunki w Font Major są prawdopodobnie jednymi ze starszych w Europie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.