Do kliniki w Katowicach trafia coraz więcej ofiar rozwoju technologicznego. Pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przyznają, że nawet ich mali pacjenci zaczynają cierpieć z powodu bólu wywoływanego korzystaniem z komórek.
Ostatnio pojawił się nowy zespół bólowy – tzw. zespół szyi smartfonowej. To efekt częstego używania telefonów lub komputerów - mówi dr Małgorzata Gola z Poradni Leczenia Bólu GCZD w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".
Ludzie na całym świecie borykają się z tym problemem. Ma wiele nazw. Najpopularniejszy termin to text neck, czyli "szyja tekstowa", ale spotyka się też "postawę żółwia" lub "zespół pochylonej głowy".
Korzystając z telefonu zastygamy w nienaturalnej pozycji. Głowa przeciętnego dorosłego waży 5,5 kg. A każde wychylenie głowy od pionu, do którego kręgosłup jest przystosowany, powoduje zwiększenie siły jej nacisku. Kiedy pochylamy głowę o 60 stopni do przodu, siła nacisku głowy na kark wynosi aż 27 kilogramów.
Jak zapobiegać zwyrodnieniu szyi i związanym z nim bólom? Wystarczy w czasie korzystania z telefonu unieść urządzenie nieco wyżej niż zwykle. Na tyle, żeby nie musieć pochylać się nad telefonem i zachować prostą postawę. Warto też wzmacniać mięśnie odpowiadające za ruch szyi odpowiednimi ćwiczeniami. Jednym z nich są krążenia głowy naprzemiennie w obydwie strony.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.