Policja ułatwi życie kierowcom. Już niebawem patrole zostaną najprawdopodobniej wyposażone w terminale do przeprowadzania płatności elektronicznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, system może ruszyć jeszcze pod koniec tego roku - czytamy w magazynie "Policja 997".
Chcemy, aby kierowca mógł opłacić mandat od razu, wykorzystując terminal, z jakiego korzystamy np. w sklepach. Chcemy dać taką możliwość każdemu kierowcy, nie tylko osobom nieposiadającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP – informuje insp. Leszek Jankowski, radca w Biurze Ruchu Drogowego KGP.
MSWiA dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt o zmianie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio u funkcjonariusza, który go nałożył.
Skorzystanie z terminalu będzie oczywiście prawem kierowcy, ale prawem warunkowym. Będzie mógł z niego skorzystać tylko wtedy, jeśli patrol będzie w terminal wyposażony. Zabiegamy o to, by policję w terminale wyposażył resort finansów, a także, by przeszkolił policjantów w ich obsłudze – dodaje insp. Jankowski.
Służby będą miały więcej czasu na ukaranie kierowcy. Nowe przepisy zmienią także okres, w jakim funkcjonariusz może ukarać osobę przyłapaną na popełnieniu wykroczenia. Termin zostanie wydłużony z 14 do 30 dni. Przyspieszy to procedurę karania bez ingerencji sądu.
Zmiany wprowadzą zakaz wyprzedzania na autostradach przez kierowców ciężarówek. Problem ciężarówek, które wyprzedzają mimo niewielkiej różnicy prędkości, jest bardzo uciążliwy dla kierowcw samochodów osobowych. Taki manewr trwa nawet kilkadziesiąt sekund i przyczynia się do znaczącego spadku płynności ruchu na autostradzie. Teraz ma to być zakazane.
Rusza akcja "Stop agresji drogowej" Policja uruchomiła skrzynki mailowe, na które można przesyłać filmy z wyraźnym łamaniem przepisów. Teraz kierowcy nagrani wideorejestratorem będą karani, gdy ich przewinienie będzie uznane za bezdyskusyjne.
Zdania są podzielone. Jedni stoją na stanowisku, że w takiej sytuacji jest to dopuszczalne, inni, że skoro to nie policjant na miejscu ujawnił wykroczenie, należy sporządzić stosowną dokumentację i skierować sprawę do sądu – ocenia insp. Jankowski.
Autor: Sylwia Owca
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.