Pjongjang chce powrotu kobiet, które znalazły się na Południu dwa lata temu. Trafiły tam z Chin, gdzie pracowały w restauracji prowadzonej przez firmę należącą do komunistycznego reżimu (Korea Północna w ten sposób zarabia walutę wymienialną, która jest dla komunistów na wagę złota). Północ oskarża Seul o potajemne uprowadzenie 12 kelnerek i szefa lokalu, podczas gdy sąsiad z Południa twardo obstaje przy tym, że była to ucieczka.
Władze Korei Południowej powinny bezzwłocznie odesłać nasze kobiety do ich rodzin i w ten sposób okazać chęć poprawy stosunków między naszymi krajami - głosi komunikat opublikowany przez państwową agencję KCNA.
Oświadczenie sygnowane jest przez Północnokoreański Czerwony Krzyż. Zawiera groźbę, że spór o kelnerki "może wystarczyć do zerwania rozmów pokojowych między Pjongjangiem a Seulem" - podaje agencja Yonhap. Korea Północna powołuje się na niedawny reportaż w jednej z telewizji na Południu, w którym padły podejrzenia, że kelnerki zostały zmanipulowane przez agentów południowokoreańskiego wywiadu.
Komuniści uważają, że operację zaplanowała poprzednia ekipa u władzy w Seulu. Rzucają oskarżenia pod adresem obalonej prezydent Korei Południowej Park Geun-hye. Domagają się jednak przeprosin już od administracji obecnego prezydenta Moon Jae-in
Władze Korei Południowej powinny przyznać się do okrucieństwa reżimu Park Geun-hye i surowo ukarać osoby zaangażowane w tę sprawę - można przeczytać w komunikacie Północnokoreańskiego Czerwonego Krzyża.
Społeczność międzynarodowa wyczekuje spotkania Kim Dzong Un-Trump. Szczyt ma się odbyć 12 czerwca w Singapurze. Ostatnio jednak Kim Dzong Un rozzłoszczony manewrami wojsk USA i Korei Południowej ostrzegł, że Korea Północna musi jeszcze raz przemyśleć swoją zgodę na historyczne rozmowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.