Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kim Dzong Un uderzył pięścią w stół. Nieoczekiwane żądania

271

Kiedy wydawało się, że rozmowy o udziale Korei Północnej w igrzyskach olimpijskich idą w miarę gładko, wysłannicy Kim Dzong Una postawił nowe warunki.

Kim Dzong Un uderzył pięścią w stół. Nieoczekiwane żądania
(PAP/Photoshot, KCNA)

Pjongjang nieoczekiwanie zażądał wydania uciekinierów. Korea Północna domaga się powrotu m.in. 12 kobiet, które pracowały w chińskim mieście Ningbo. Były kelnerkami w lokalu należącym do reżimu Kim Dzong Una. Uciekły w 2016 roku i trafiły do Korei Południowej. Na liście jest jeszcze jedna uciekinierka, jednak nie ma informacji, o kogo konkretnie chodzi.

Korea Północna grozi, że zablokuje spotkania podzielonych rodzin. Albo uciekinierzy, albo nici z łączenia rodzin nawet na chwilę - mówią Koreańczycy z Północy. Na spotkaniach zależy bardzo Korei Południowej, której delegacja rozmawia z wysłannikami reżimu Kima pierwszy raz od dwóch lat. Negocjacje rozpoczęły się w zeszłym tygodniu w strefie zdemilitaryzowanej dzielącej obie Koree. Teraz wyciekły ich niektóre szczegóły - podaje południowokoreańska gazeta "The Chosun Ilbo".

Pjongjang wcześniej wymusił na Korei Południowej wiele ustępstw. Seul zapłaci wszystkie koszty pobytu delegacji Korei Północnej na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Reprezentacja ma liczyć około 500 osób - sportowców, urzędników, i reżimowych dziennikarzy. Z pewnością nie zabraknie agentów służb specjalnych, którzy będą pilnować, by nikomu nie przyszło do głowy uciec w trakcie trwania imprezy.

(PAP/Newscom, KCNA)

Dodatkowo USA i Korea Południowa nie będą prowadzić zaplanowanych manewrów. To także był jeden z warunków Pjongjangu. Amerykanie zgodzili się przesunąć termin ogromnych ćwiczeń morskich, w których miała uczestniczyć również południowokoreańska marynarka wojenna. Rozpoczną się dopiero po zakończeniu igrzysk, które potrwają od 9 do 25 lutego 2018 roku.

Informacje o nowych żądaniach Północy zbiegły się ze zjazdem w Vancouver. W tym kanadyjskim mieście szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson spotkał się z ministrami spraw zagranicznych 20 krajów, które były zaangażowane w wojnę na Półwyspie Koreańskim w latach 50. Wszyscy zgodzili się, że należy wywierać cały czas presję na Kim Dzong Una, by zrezygnował z programu jądrowego.

Zobacz także: Zobacz także: Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Japończycy ostrzegli, by nie dawać wiary "przyjaźniejszej twarzy" Kima. Szef japońskiego MSZ, który przyjechał do Kanady mówił, że większe otwarcie reżimu na rozmowy z Koreą Południową to tylko zasłona dymna - informuje BBC News. Według Taro Kono Pjongjang chce w ten sposób kupić sobie więcej czasu na rozwijanie broni jądrowej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić